Jak postavit auto? Jak postavit letadlo? Jak postavit motorku? To jsou tituly prvních knih Martina Sodomky, se kterými odstartoval dětmi i dospělými oblíbenou edici technických pohádek. V nich se snaží čtenářům přiblížit zábavný, fascinující i poučný svět techniky. Bez znalosti strojařiny by však tyto pohádky nevznikly. Jak absolvent, který je dnes známý nejen jako autor knih, ale také jako výtvarník, grafik a vydavatel, vzpomíná na studium na brněnské strojní fakultě?
"Studium na Fakultě strojní VUT v Brně nebylo vůbec nic jednoduchého, ale nakonec jsem všechny ty diferenciální počty a pružnosti s pevnostmi přežil a ve čtvrtém ročníku byl přijat na nově vzniklou katedru managementu průmyslového designu. Byla to nad očekávání příjemná změna – dějiny umění, dlouhé hodiny v ateliérech, první kontakt s CAD programy – nádhera. Tam mě poprvé napadlo, že asi nebudu úplně technický typ. Možná bych se mohl živit i jako umělec. Jednalo se však jen o plané sny, protože záhy po škole mě čekala práce konstruktéra v továrně na dřevoobráběcí stroje. „Jak‘s to myslel, mladej?“ byla častá otázka a já si musel každou čáru na výkrese obhájit. Když jsem o pár let později založil grafické studio a navrhoval obálky odborných knih, často mi ta věta zazněla v hlavě. Myslím si totiž, že dobrý grafický návrh by měl být stejně tak účelný jako technický výkres, vše by mělo obstát před tím drsným „jak‘s to myslel, mladej?“
Nakonec se mi můj dávný sen z dob studií na katedře designu splnil. Živím se jako umělec, píšu a kreslím pro děti technické pohádky a zkušenosti, které jsem získal na VUT i praxí ve strojírenském podniku, patří v mé kariéře k těm nejcennějším."