Detail publikace
O kategoriích uspořádaných množin s uzávěrovým operátorem
ŠLAPAL, J.
Český název
O kategoriích uspořádaných množin s uzávěrovým operátorem
Anglický název
On categories of ordered sets with a closure operator
Typ
článek v časopise - ostatní, Jost
Jazyk
en
Originální abstrakt
We define and study two categories of partially ordered sets endowed with a closure operator. The first category has order-preserving and continuous maps as morphisms and it is shown to be concretely isomorphic to a category of ordered sets endowed with a compatible preorder. The second category studied has closed maps as morphisms and it is proved to be cartesian closed. As examples, consequences of these results for categories of the usual closure operators and, in particular, of topological spaces are discussed.
Český abstrakt
Jsou definovány a studovány dvě kategorie uspořádaných množin s uzávěrovým operátorem První z nich má izotonní a spojitá zobrazení jako morfismy a je ukázáno, že je konkrétně izomorfní s kategorií uspořádaných množin s kompatibilním předuspořádáním. Druhá kategorie má uzavřená zobrazení jako morfismy a je ukázáno, že je kartézsky uzavřená. Jako příklad jsou diskutovány důsledky těchto výsledků pro kategorie obvyklých uzávěrových prostorů, zejména pak prostorů topologických.
Anglický abstrakt
We define and study two categories of partially ordered sets endowed with a closure operator. The first category has order-preserving and continuous maps as morphisms and it is shown to be concretely isomorphic to a category of ordered sets endowed with a compatible preorder. The second category studied has closed maps as morphisms and it is proved to be cartesian closed. As examples, consequences of these results for categories of the usual closure operators and, in particular, of topological spaces are discussed.
Klíčová slova česky
Kategorie, uspořádaná množina, uzávěrový operátor
Klíčová slova anglicky
Category, ordered set, closure operator
Rok RIV
2011
Vydáno
01.01.2011
ISSN
0033-3883
Časopis
Publicationes Mathematicae Debrecen
Ročník
78
Číslo
1
Strany od–do
61–69
Počet stran
9
BIBTEX
@article{BUT49215,
author="Josef {Šlapal},
title="On categories of ordered sets with a closure operator",
journal="Publicationes Mathematicae Debrecen",
year="2011",
volume="78",
number="1",
month="January",
pages="61--69",
issn="0033-3883"
}