Roboty, internet věcí, systémy virtuální simulace i řízení pomocí umělé inteligence – letošní MSV potvrdil masivní nástup digitálních technologií do průmyslové praxe. Během pěti dnů veletrh navštívilo více než 81 tisíc návštěvníků, kteří měli příležitost seznámit se s expozicemi 1 662 vystavovatelů z 30 zemí. Velké pozornosti se těšila také expozice VUT, kde se prezentovala i Fakulta strojního inženýrství.
Technicky zaměřené vysoké školy na MSV představily nejzajímavější novinky a inovativní řešení, která vědci vyvinuli v univerzitních laboratořích. Součástí expozice Vysokého učení technického bylo jedenáct špičkových exponátů, vynálezů a patentů FSI. Dva z nich Robotický 3D tisk a Digitální dvojče robotické buňky byly nominovány na zlatou medaili v kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0. Nominaci proměnila technologie kolegů z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky Digitální dvojče robotické buňky, respektive jeho zprovoznění (více o ocenění).
Přehled exponátů FSI na MSV 2019
Digitální dvojče robotické buňky – virtuální zprovoznění – proměněná nominace na zlatou medaili v kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0
Digitální dvojče je možné využít jako nástroj vzdálené virtuální správy pracoviště. V rámci prezentace byl předveden online přenos reálné linky a digitální model linky včetně jejího virtuálního zprovoznění ve virtuální realitě za pomocí brýlí Oculus a/nebo HTC Vive.
Využití: testování a optimalizaci výrobní buňky během přípravy nové výroby. Je tak dosaženo zkrácení přípravných časů nové výroby a ekonomických úspor.
Robotický 3D tisk – nominace na zlatou medaili v kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0
Robotický 3D tisk je možné využít tam, kde konvenční 3D tiskové technologie selhávají kvůli omezenému rozměru tiskového objemu nebo z důvodu horších mechanických vlastností v důsledku rozložení tiskových vrstev v jednom směru. Robotický 3D tisk umožňuje natáčení tiskové hlavy během výroby (vícesměrovou depozici), tisk na kolmou stěnu, tisk na už stávající objekt a kombinování 3D tiskových strategií upravených na míru aplikaci. Úspěšným příkladem takové strategie je 3D tisk polymerního betonu. Technologie umožňuje výrobu prefabrikovaných stavebních dílů, mobiliářů, nenasákavých komponent s lepšími mechanickými vlastnostmi.
%
Systém pro bezkontaktní nanášení modifikátoru tření na temeno kolejnice
Stacionární systém pro nanášení maziv a modifikátorů tření na temeno kolejnice za účelem optimalizace adheze a snížení hluku kolejové dopravy. Systém využívá soustavu pneumaticky ovládaných trysek. Oproti běžným kontaktním metodám nanášení je výhodou vyšší přesnost a opakovatelnost dávkování, která je předpokladem pro efektivní řízení adheze mezi kolem a kolejnicí v kolejové dopravě.
Design kardiologické gama kamery Cardigamm
Kardiologická gama kamera je přístroj sloužící k diagnostice tkání a orgánů. Hlavním přínosem návrhu je snížení stresové zátěže pacientů a obsluhy díky tvarovému řešení a vhodné barevné kombinaci. Alena Smrčková za tento návrh získala cenu Excelentní studentský design za rok 2017 v soutěži o Národní cenu za studentský design, práce byla též vystavena na III. mezinárodním bienále studentského designu Design.S (TMB, 2018).
Prototyp magnetoreologického tlumiče vrtivých pohybů pro podvozek kolejového vozidla
Prototyp umožní semiaktivní regulaci tlumící síly. Výsledkem je snížení opotřebení podvozku vozidla i kolejového svršku.
Rentgenová počítačová tomografie
Díky spolupráci FSI a výzkumného centra CEITEC umožňuje rentgenová počítačová tomografie nedestruktivní testování v akreditované laboratoři pro široké spektrum průmyslových aplikací – kontrolu kvality, reverzní inženýrství, defektoskopii, vývoj dílu, korekci vstřikovacích forem a hodnocení porozity dle norem.
Oběžné kolo kompresoru svařované el. paprskem z materiálu X5CrNiCuNb 16-4
Pokročilá technologie kombinuje pro optimalizaci výroby oběžných kol obrábění a svařování. Exponát z materiálu X5CrNiCuNb 16-4 díky této technologii dosahuje kvality požadované pro průtočný kanál oběžného kola.
Hořák LPH1
S finanční podporou TA ČR vznikl hořák, který je určen pro spalování nízko-výhřevných a odpadních plynných paliv. Ty vznikají v bioplynových stanicích nebo v technologických procesech v chemických a petrochemických závodech. Na vynález bylo uděleno několik světových patentů.
Návštěvníci se mohli také seznámit s výsledky studentských týmů FSI. Vystavený byl pneumobil Falcon, experimentální vozítko s originálním pohonem na stlačený vzduch, které je nejrychlejší na světě, Dragon 9, závodní monopost, který se řadí do první desítky nejlepších studentských formulí na světě, i model letounu Shark, jehož křídla je možné složit.