Ani nemusel spořit na komerční let do vesmíru a už se tam Druckmüller dostal. Řeč není o profesoru Miloslavu Druckmüllerovi z FSI, ale o planetce 6263, která nese jeho jméno. Profesor Druckmüller se do povědomí odborné i laické veřejnosti zapsal snímky sluneční koróny, které jsou pro vědeckou obec revoluční, a pro laiky prostě krásné. Na to, aby vyfotil „svoji“ planetku, ale jeho technika zatím nestačí.
Planetku číslo 6263 objevila 6. srpna 1980 astronomka Zdeňka Vávrová na observatoři na Kleti. Jde o těleso o velikosti zhruba 4 kilometry, Slunce oběhne za 3,23 roku a nejblíže to k němu má 249 milionů kilometrů. Trvalo ale ještě skoro čtyři dekády, než planetka dostala skutečné jméno. Oficiální pojmenování po profesoru Druckmüllerovi bylo oznámeno Mezinárodní astronomickou unií v oběžníku Minor Planet Center 11. července 2018.
Každá pojmenovaná planetka má přiřazenou krátkou citaci, která popisuje původ schváleného názvu. V případě prof. Druckmüllera se jedná o tento text: Miloslav Druckmüller (b. 1954) is a Czech mathematician, astronomy popularizer and photographer, who developed an innovative method to visualize the solar corona during total eclipses of the Sun. He has stretched the limits of scientific astrophotography, leading to a variety of discoveries. |
Planetek, tedy těles větších než 100 metrů, se jmény vztahujícími se k Česku, jsou řádově stovky. „Svoji“ planetku má třeba moderátor a popularizátor vědy Daniel Stach, mecenáška umění Meda Mládková nebo spisovatelka Božena Němcová.
Pojmenování planetky má svá pravidla, nesmí například nést jména vojáků a jméno se musí dostatečně lišit od všech ostatních. Zároveň délka názvu nemůže překročit 16 písmen, což je i důvod, proč je planetka pojmenovaná po autorce Babičky oficiálně nazvaná „Božněmcová“. Naopak Češi mají povoleno pojmenovávat planetky i za použití české diakritiky, což je výjimka, kterou málokterý stát disponuje.
I když je planetka Druckmüller ve vesmíru a profesor Druckmüller na Zemi, má to ke hvězdám paradoxně blíž ten druhý. Planetka 6263 v naší sluneční soustavě totiž obíhá zhruba na úrovni Marsu, takže ke Slunci jako nejbližší hvězdě je to blíž z naší planety. Což je dobře, aspoň se tak profesoru Druckmüllerovi lépe fotí jeho nádherné snímky sluneční koróny.
Podrobné informace o planetce 6263 Druckmuller najdete zde.
Další zajímavé příběhy ke 120. výročí založení fakulty přinášíme postupně v rubrice 120xFSI. Pokud budete mít i vy pro rubriku zajímavý námět, dejte nám o něm vědět na e-mail Ivety Zieglové zieglova@fme.vutbr.cz. |