Jsou to takové „korunovační klenoty“ fakulty. Běžně je neuvidíte a je to tak dobře. Insignie jako symboly moci a svěřených akademických funkcí dodávají vážnost slavnostním obřadům a odolávají zubu času, i když se svět kolem nich mění.
Je jich celkem osm. Děkanský řetěz se šesti řetězy proděkanů a jedno žezlo. Insignie jsou významným symbolem strojní fakulty, a proto jsou uchovávány na bezpečném místě, aby nedošlo k jejich poškození nebo dokonce krádeži.
Insignie jsou symboly evropských univerzit téměř od nepaměti a dodnes se těší stejné vážnosti jako ve středověku. Objevovaly se už od 14. století, tedy od doby, kdy univerzity existovaly jako svobodné a samostatné instituce. Insignie symbolizovaly moc a váhu akademických úřadů. Univerzity je často dostávaly darem od svého zakladatele nebo významného mecenáše. Prastaré právo užívat insignie dodnes zaručuje vysokým školám zákon, který také říká, že „nikdo kromě vysoké školy nemá právo přiznávat akademický titul, konat habilitační řízení, konat řízení ke jmenování profesorem, používat akademické insignie a konat akademické obřady“.
Vyměnit si staré insignie za nové jen tak z rozmaru nejen že není zvykem, ale není to ani tak jednoduché. Podobu insignií naší fakulty podrobně popisuje jeden ze zásadních dokumentů, konkrétně Statut FSI. V něm si také škola vytyčuje příležitosti, při kterých lze insignie používat. Zpravidla se mezi akademické obřady počítají inaugurace děkana, imatrikulace, promoce absolventů, ale i slavnostní zasedání Vědecké rady fakulty nebo slavnostní shromáždění Akademické obce FSI.
Taláry, ve kterých jsou hodnostáři během obřadů oblečeni, sice nepatří mezi insignie, ale ani bez nich si akademický obřad neumíme představit. Tato splývavá roucha, jejichž střih se od středověku příliš nezměnil, obléká děkan s proděkany, promotor, předseda akademického senátu a tajemník. Strojařské taláry jsou černé, s černým sametovým lemem a patří k nim i stejnobarevná čapka. Barevně se liší jen talár pedela, který je modrý a patří k němu čapka modrá. Spolu s insigniemi, logem a pečetí patří taláry mezi takzvané symboly fakulty.
Jaké jsou tedy příběhy našich jednotlivých insignií?
Žezlo je jedním z tradičních symbolů moci. Však je známe z pohádek nebo korunovačních klenotů. Stovky let se pojí se nejen s královským úřadem, ale i s univerzitami. Nejstarší dochovaná akademická žezla ve střední Evropě jsou z počátku 15. století a najdeme je na univerzitách v Krakově, Heidelbergu a v Erfurtu. Při nejrůznějších univerzitních slavnostech je nositelem žezla pedel, který jde v průvodu s ostatními akademickými hodnostáři.
Žezlo se skládá z hlavice, rukojeti a dříku, přičemž hlavice bývá nejpropracovanější, většinou právě ona odkazuje na symbolické rysy fakulty nebo univerzity. Hlavice žezla strojní fakulty je uložena v takzvané etui, dřevěné skříňce vypolstrované rudým sametem.
Hlavice má tvar kuličkového ložiska, ze kterého v rotaci tryskají svazky paprsků. Pod emblémem je kruhový prstenec s plastickým nápisem, který v našem případě hezky ukazuje, že insignie přetrvávají pokud možno v původní podobě, i když se svět kolem nich mění. Proto na žezle FSI stále najdete její název z doby, kdy žezlo vznikalo: VUT Fakulta strojní. Kromě nápisu zdobí hlavici žezla ještě emailový znak města Brna. Hlavice je vyrobena ze zlaceného a stříbřeného kovu, dřík z javorového dřeva. Celé žezlo měří 116 centimetrů.
Žezlo pro strojní fakultu vyrobili v roce 1967 v Ústředí uměleckých řemesel v Praze na základě návrhu akademického sochaře Miloše Axmana. Tento významný sochař a medailér, ale také žádaný prorežimní umělec a člen KSČ, je i autorem rektorského žezla VUT a žezel pro děkany fakulty stavební, elektrotechnické a fakulty architektury. O dva roky později navrhl také rektorské, prorektorské a děkanské řetězy Vysoké školy zemědělské v Brně (dnešní Mendelova univerzita).
I FSI má své řetězy. Je jich celkem sedm a jsou spolu s žezlem součástí insignií. Děkanský řetěz tvoří 25 článků ze tří navzájem provlečených kružnic, v jejichž propojení jsou vsazeny broušené české granáty. Na řetězu nechybí český lev, nejvýraznějším prvkem je ale masivní závěs ve tvaru trojúhelníkového štítu, uprostřed něj je vyrytý motiv kuličkového ložiska s nápisem Vysoké učení technické v Brně. Řetěz je vyroben ze zlaceného kovu a je dlouhý 58 centimetrů. Autora návrhu neznáme, víme jen, že řetěz vyrobilo výrobní družstvo Severoznak Železný Brod v roce 1959.
Proděkanských řetězů je šest, nebo by se spíš dalo říct tři a tři. Liší se totiž materiálem: tři jsou ze zlaceného obecného kovu a tři ze zlaceného stříbra. Jsou tvořeny z 25 článků ze dvou navzájem provlečených kružnic, podobně jako u děkanského řetězu jsou i v těchto vsazeny granáty a podobný je i ozdobný závěs, který je nevýraznějším prvkem insignie. Proděkanské řetězy jsou dlouhé od 56 do 59 centimetrů a i je vyrobil Severoznak Železný Brod v roce 1959.
Pokud vás zajímají i další insignie VUT, najdete jejich popis zde.
Další zajímavé příběhy ke 120. výročí založení fakulty přinášíme postupně v rubrice 120xFSI. |