Každý Brňan mu říká podle toho, co v něm evokuje, a taky podle toho, jak má sám prořízlou pusu. Faktem je, že se multifunkční hodinový stroj na náměstí Svobody, lidově zvaný „orloj“, stal jedním ze symbolů města. Těsně před svými 10. narozeninami se stroj porouchal, tento týden byl ale opět uveden do provozu a začal znovu vydávat oblíbené skleněné kuličky. Věděli jste, že orloj nese silnou stopu VUT? A že malý kousek z ní patří i strojní fakultě?
Čas se z brněnského orloje neodečítá snadno. Co lze ale s jistotou poznat je blížící se 11. hodina, kdy se kolem černého žulového monumentu začnou scházet lidé. Pak to cinkne, ve stroji zarachotí a ozve se výkřik šťastlivce, který ulovil suvenýr v podobě skleněné kuličky.
Těch už stroj za dobu svého fungování vydal více než 7000, a to s různými motivy připomínajícími významné události města nebo důležitá výročí. Mezi celkem 22 motivy byly i kuličky, které navrhli studenti z Fakulty strojního inženýrství. Během adventu roku 2015 orloj vydával speciální vánoční edici skleněnek podle návrhu tehdejších studentů 4. ročníku oboru průmyslový design, kteří se úkolu zhostili v rámci výuky.
Pověst o skleněné kulce
Autory orloje jsou Oldřich Rujbr a Petr Kameník spjatí s Fakultou architektury VUT v Brně. Jejich návrh zvítězil v soutěži, kterou vypsalo město Brno. Zadání bylo, aby hodiny připomínaly brněnskou tradici odbíjení poledne v 11 hodin, která se váže k pověsti o dobývání města Švédy v roce 1645. Autorská dvojice odkaz na švédské obléhání dodržela, vybrala si ale jinou část pověsti, konkrétně tu o nezranitelném veliteli švédských vojsk generálu Torstensonovi. O něm se říkalo, že ho může zabít jen skleněná kulka – odtud tedy skleněné kuličky, které stroj vydává.
Hodinový stroj z černé žuly váží 24 tun, je vysoký 580 centimetrů a v nejsilnější části disponuje průměrem 170 centimetrů. Jeho pořízený přišlo město v roce 2010 na 12 milionů korun. Letos v červnu se brněnský orloj po letech porouchal, své 10. narozeniny, které připadají na 18. září, už ale oslaví v pořádku. Technici stroj opravili a od tohoto týdne by už měl fungovat jako dřív.
Svůj orloj má i strojárna
Skoro dvoumetrový monument připomínající brněnský orloj stojí od konce června i v areálu Fakulty strojního inženýrství. Z polymerního betonu ho vytiskli výzkumníci z Ústavu konstruování. S tiskem „orloje“ začali minulý rok na Mezinárodním strojírenském veletrhu, kde robot maketu časostroje tiskl v rámci demonstrace pro návštěvníky s cílem představit novou technologii. Jako vedlejší produkt vznikla dvoumetrová, téměř 50 kilogramů vážící socha z polymerního betonu, která připomíná brněnský orloj.
Autorem návrhu je Martin Krčma z Ústavu konstruování. Inspirací mu byl nejen brněnský monument, ale také ozubené kolo, které na jeho orloji symbolizují „vlny" v jeho přední části a odkazují na spojení Brna a strojírenství. Materiál je voděodolný, orloj je proto vystaven je v exteriéru poblíž budovy D5. Až budete mít cestu, můžete se na něj zajít podívat. Nezapomeňte si vzít vlastní hodinky. Z našeho orloje totiž čas zaručeně nevyčtete.
Další zajímavé příběhy ke 120. výročí založení fakulty přinášíme postupně v rubrice 120xFSI. Pokud budete mít i vy pro rubriku zajímavý námět, dejte nám o něm vědět na e-mail Ivety Zieglové zieglova@fme.vutbr.cz. |