Studentská komora Akademického senátu je neoddělitelnou součástí každé fakulty. Zvolení studenti řeší nejenom směrnice, statuty a právní záležitosti. Organizují nebo se podílí na řadě akcí, vymýšlí různé inovace týkající se studia a života na FSI, a také diskutují s vedením fakulty a nabízí pomocnou ruku všem studentům.
Příběh SKASu FSI sahá hluboko do historie, my ale začneme volbami v roce 2005, hlouběji v čase se nám bohužel nepodařilo dostat. V roce 2006 vystřídal děkana Josefa Vačkáře v čele fakulty Miroslav Doupovec. Jednou z prvních věcí, o kterou se tehdejší SKAS s děkanem Doupovcem zasloužil, byl toaletní papír. Čtete dobře. V té době na FSI opravdu nebyl. Za děkana Vačkáře se ztrácel nejen papír, ale i držáky na něj. Tehdejší vedení proto přistoupilo k radikálnímu rozhodnutí a nechalo tuto hygienickou pomůcku odstranit. Studentští senátoři z roku 2005 pak vstoupili do historie jako Studentská komora, která papír zajistila. „Přijde mi naprosto neuvěřitelné, že vážně ještě někdo na FSI vzpomíná na to, jak před patnácti lety nebylo samozřejmostí najít na WC toaletní papír. Připomnělo mi to konec Noci na Karlštejně – když Karel IV povolí ženám vstup na hrad, protože naši potomci stejně nikdy neuvěří, že existoval zákon, který to zakazoval,“ vzpomíná s úsměvem Lucie Pavlíčková, tehdejší předsedkyně SKASu FSI.
Děkan Doupovec taky vyčlenil studentským senátorům prostor pro kancelář se dvěma počítači, a to v době, kdy se na fakultě stávaly fronty na dvě počítačové učebny, protože domácí počítač a internet rozhodně nebyly samozřejmostí. A došlo i na nepříliš populární, ale zato potřebnou legislativu: s podporou vedení se SKAS podílel na novém znění zásadních směrnic, které měly přímý dopad na život studentů. Vedly se třeba diskuze o letních a podzimních termínech státnic a jejich počtu nebo o třetích zkouškových termínech.
Strojařská stopa zůstala díky aktivním senátorům i na úrovni univerzity. Díky iniciativě Petry Rozehnalové (dříve Nováčkové) vznikla v roce 2014 studentská Anketa o nejlepšího pedagoga nebo třeba sociální stipendium pro studenty v nouzi, tedy věci, které dnes považujeme takřka za samozřejmost. SKAS VUT s přispěním fakultních studentských senátorů začal taky vydávat Příručku prváka, která je od roku 2018 dostupná online. Toto funkční období studentského senátu bylo revoluční i pro doktorandy, senátoři se zasadili o nastavení pravidel tak, aby bylo doktorské studium atraktivní pro více absolventů a doktorandi měli příjemnější podmínky.
Další zajímavé příběhy ke 120. výročí založení fakulty přinášíme postupně v rubrice 120xFSI. Pokud budete mít i vy pro rubriku zajímavý námět, dejte nám o něm vědět na e-mail Ivety Hovorkové hovorkova@fme.vutbr.cz. |
Jedny z dalších voleb do studentské komory proběhly na FSI v roce 2014 a tehdejší senátoři se do toho pořádně obuli. V létě 2015 vznikl Science & Technology Club. „V každém semestru můžou zájemci navštívit až osm populárně naučných přednášek osobností, které jsou špičkami ve svých oborech. Na půdě fakulty jsme měli tu čest uvítat například Michala Vyvlečku s přednáškou „Laser: supernástroj člověka 21. století“, Vladimíra Wagnera s tématem jaderné havárie, Pavla Zemánka, který představil, jak zapřáhnout světlo, Petra Kulhánka s milníky kosmologie a mnoho dalších,“ komentuje jeden ze zakladatelů klubu a studentský senátor Petr Dvořák. V roce 2016 vznikla na fakultě další parta nadšenců: Studentský fotoklub Technika. Pro své členy pravidelně zajišťuje přednášky, workshopy, soutěže a výzvy a nejlepší fotografie jsou každý semestr vystaveny na chodbě v budově A5.
Jednou z pravidelných akcí SKASu je i připomínka jejich předchůdců, kteří svá studia prožili v temných časech naší historie. Studenti každoročně vzpomínají na události let 1939 a 1989, památku Jana Palacha a mnoha dalších, kteří položili své životy za svobodu a demokracii.
Po pětileté rekonstrukci výškové budovy A1, která skončila v roce 2016, se studenti mohli konečně vrátit do lavic v modernizovaných učebnách a senátoři začali přemýšlet nad znovuobnovením – bez přehánění legendárního – závodu Strojařské schody. Čtrnáctý ročník proběhl na jaře roku 2017 nově pod záštitou studentských senátorů, a koná se od té doby každý rok. Předsedkyně současného SKASu Petra Kosová doufá, že budoucí Studentská komora FSI přinese do organizace závodu a doprovodného programu nový nádech a nápady, na které se bude vzpomínat dlouhá léta.
Ve druhé polovině roku 2018 dostal SKAS od vedení fakulty novou kancelář a s novým zázemím se pustil do dalších výzev a akcí. Třeba Studentský ples z roku 2020 se snad stane novou tradicí. Pracuje se i na vylepšení toho, aby se studenti na fakultě cítili pohodlně. Podařilo se zajistit třeba volně přístupnou mikrovlnku v kuchyňce u staré vrátnice a velké slovo měli studenti prostřednictvím svých zástupců i v přípravách na rozsáhlou rekonstrukci interiérů, která fakultu v nadcházejících letech čeká. Díky senátorům se mohou studenti těšit na odpočinkové zóny, kuchyňku a další zlepšováky, které by pro ně měly udělat jejich studium zase o kousek přívětivější.
Jak je vidět, studenti ze SKASu tady vždycky byli pro svoji alma mater. Pokud se chceš stát součástí tohoto dvanáctičlenného týmu a jeho příběhu a realizovat po další tři roky své nápady, kandiduj!
Volby do Akademického senátu FSI proběhnou 3. – 4. listopadu 2020 (více zde).