K podnikání to studenta strojního inženýrství Tomáše Baťku táhne už řadu let. Nejprve s kamarády prodával LED osvětlení, lákalo ho ale zkusit něco s větší přidanou hodnotou. Postupně vznikl nápad na stolní CNC frézku pro moderní kutily, na které Tomáš Baťka pracuje se svým kamarádem, a přihlásil se s ní do soutěže Cena podnikavosti studenta VUT. Že má jeho nápad potenciál, dokazuje i fakt, že se probojoval mezi desítku letošních finalistů.
„Díky magisterskému studiu mě začaly hodně bavit výrobní stroje. S kamarádem Jirkou Procházkou, který studuje na ČVUT, jsme před necelými dvěma lety dali dohromady myšlenku postavit hobby CNC frézku. Už jsme takto vyrobili dvě pro naše známé a stroje momentálně fungují v provozu jejich menších firem, jeden prototyp máme i my a upravujeme si na něm nové díly,“ popisuje cestu k podnikatelskému nápadu Tomáš Baťka.
Konstrukci frézky Alutex, jak svůj hliníkový stroj pojmenovali, studenti navrhli sami. „Já se věnuji spíš konstrukci a technologii obrábění a Jirka řeší elektro a programování řídicího systému,“ upřesňuje Baťka s tím, že právě řídicí jednotka je jednou z věcí, díky níž plánují prorazit na trh. „V naší cenové kategorii jsme jediní, kdo nabízí frézku včetně řídicího systému s procesorem, takže k ní není potřeba externí počítač. To by mohla být naše konkurenční výhoda,“ popisuje Baťka s tím, že prodejní cenu stroje předpokládají kolem 50 000 korun, což je v dané cenové kategorii pro zákazníky zajímavá částka, s níž lze uspět v konkurenci.
Startup bez garáže
Své zákazníky vidí v takzvaném makerském hnutí, tedy mezi „kutily 2.0“, kteří posouvají domácí hobby na novou úroveň využíváním digitálních technologií, například 3D tisku. „3D tiskárnu můžete mít normálně doma, ale CNC frézu doma moc lidí nemá. Levnější 3D tiskárny většinou tisknou jen z plastu, ale když si chcete udělat něco třeba ze dřeva, hodí se právě naše frézka. Lze s ní opracovat dřevo, hliník, do budoucna máme myšlenku osadit ji různými koncovými efektory, například laserem nebo oscilačním nožem. Využití je opravdu široké,“ těší se Baťka.
Ačkoliv už za sebou mají několik funkčních prototypů hobby frézky, stále ji vylepšují a vývoj proto ještě není zcela hotový. Už teď ale plánují, co dál. „Momentálně čekáme na nějaké průmyslové komponenty ze zahraničí. A pak po dostatečném testování musíme získat certifikace, abychom mohli náš produkt prodávat v rámci EU. Na ty bude potřeba více peněz, využijeme proto výhru, kterou jsem jako finalista soutěže Cena podnikavosti studenta VUT získal. Rádi bychom v září začali naši frézku nabízet zákazníkům,“ říká Baťka.
Začínat svůj úspěšný byznys v garáži je dnes už startupové klišé. Tomáš Baťka a Jiří Procházka ho povýšili a zázemí zatím našli u Tomášových rodičů na půdě nad garáží. Jestli odtud dobudou svět, zatím samozřejmě neví. Je ale zjevné, že chuť podnikat jim nechybí. Svoji firmu nazvali BXP Control (tedy Baťka a Procházka řídicí systémy) a Tomáš v ní vidí svoji možnou budoucnost. „Že bych celý život prodával LED osvětlení, se kterým jsem začínal, jsem si nedokázal představit. Ale naše firma mi dává smysl, i díky tomu, že tento obor studuju. I kdybychom nedělali jen CNC frézky, rád bych se zabýval obecně oborem průmyslové automatizace. Rozjet vlastní podnikání je pro mě v posledních letech určitý osobní cíl, a pokud se nám to podaří, snad vznikne další mladá a „cool“ firma s dobrými nápady,“ dodává Baťka.
Pojď podnikat! S rozjezdem vlastního podnikání pomáhá už druhým rokem studentům VUT projekt Pojď podnikat!, který ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem předává studentům nejen know-how a cennou zpětnou vazbu: v rámci soutěže Cena podnikavosti studenta VUT se mezi vybrané projekty rozděluje až 800 tisíc korun. Více na vutbr.cz/studenti/podnikavost |
A proč má podle něj smysl zkusit podnikání? „Myslím si, že spousta lidí podnikat chce a vidí v tom smysl, ale mají pocit, že nemají ten správný nápad. Podle mě lepší, než čekat, až přijdu na nějaký velký a převratný nápad, je raději něco zkusit a prostě začít,“ uzavírá Baťka.
Více informací o projektu najdete na bxpcontrol.cz.