Na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně dnes začala rozsáhlá rekonstrukce a modernizace za 500 milionů korun. Investiční akce je možná díky dotaci MŠMT z programu Rozvoje a obnovy materiálně technické základny veřejných vysokých škol. Univerzita v následujících třech letech postupně zmodernizuje interiéry většiny budov v areálu fakulty. Práce budou probíhat za provozu areálu a jsou rozděleny do několika etap. První zrekonstruované prostory by měly studentům a pedagogům sloužit už příští rok na podzim.
I když jsou budovy Fakulty strojního inženýrství zvenčí opravené, řada vnitřních prostor jakoby zamrzla v 80. letech, kdy byl areál postaven. Změnit to má rozsáhlá rekonstrukce, která začala právě dnes.
„Konečně dostaneme prostory do standardu aktuálního tisíciletí. Dojde na výměny rozvodů, opravy učeben, kanceláří, výukových laboratoří i chodeb. A především vznikne důstojné zázemí pro studenty, které na fakultě dosud chybělo. V prostorách u dvou hlavních schodišť budou na každém patře kuchyňky, prostor pro samostudium i odpočinek mezi přednáškami,“ popisuje tajemník strojní fakulty Petr Tesař.
Do přípravy projektu se zapojili i sami studenti, aby výsledný projekt vyhovoval jejich potřebám. “Jsem vděčná, že jsme byli jako zástupci studentů přizváni na schůzky s architekty. Mohli jsme přednést, co nám na fakultě ze studentského zázemí chybí a vždy jsme našli řešení, jak danou věc zakomponovat do rekonstruovaných prostor fakulty. Nyní chybí na fakultě hlavně větší množství studoven, místa na týmové projekty a zázemí pro čas mezi přednáškami. To vše nám nyní rekonstrukce přinese, už se nemůžu dočkat, až budou studenti moci nové zázemí začít využívat,” říká předsedkyně Studentské komory Akademického senátu FSI Petra Kosová.
Vizualizace zázemí pro studenty v kloubové hale (zdroj: Ateliér Velehradský, s. r. o.)
Jako první se stavbaři pustí do oprav budov A3 a KH3, kde bude sídlit Ústav materiálových věd a inženýrství a Ústav konstruování. V rámci rekonstrukce plánuje fakulta sestěhovat ty z ústavů, které se za třicet let dostaly do situace, kdy mají prostory na několika místech areálu. Týká se to třeba průmyslových designérů, kteří se po letech přestěhují ke svému domovskému Ústavu konstruování a nadto získají nové prosvětlené ateliéry v nejvyšším patře rekonstruované budovy. V prvním patře má také vzniknout dílna pro studenty, kde budou mít zázemí a techniku pro vytváření modelů a prototypů.
V první etapě projde rekonstrukcí celkem 7 500 metrů čtverečních interiérů. Modernizované prostory by měly zaměstnancům a studentům sloužit už příští rok na podzim, kdy se rekonstrukční práce přesunou do další dvojice budov. Během tří let by tak měly projít opravou bloky A2, A3, A4, B1, B2, B3, KH2 a KH3. Nové podoby se dočká i fakultní knihovna, která se rozšíří na celé patro a v suterénu získá depozitář.
Vizualizace nových prostor knihovny (zdroj: Ateliér Velehradský, s. r. o.)
Opravy se dotknou i dalších částí fakultního areálu. „Začínáme i s opravou auly, která projde jednak opravou interiéru, zároveň ale plánujeme masivně investovat do audiovizuální techniky. Oprava těchto prostor by měla být hotová zhruba do půl roku,“ dodává Tesař.
Peníze na práce za 500 milionů korun z velké části poputují ze státního rozpočtu, minimální povinné spolufinancování z vlastních zdrojů univerzity je stanoveno na patnáct procent.