VUT i loni udělilo studentům, zaměstnancům a vybraným osobnostem medaile a další ocenění, která bývají tradičně vyhlašována na slavnostním Akademickém shromáždění. Na zveřejněném seznamu oceněných, který byl opět rozšířen i o kategorii VUT pomáhá, je také řada jmen kolegů z FSI.
Jelikož se ani v roce 2021 nemohl kvůli koronaviru uskutečnit slavnostní ceremoniál, předal rektor VUT Petr Štěpánek zlaté a stříbrné medaile na menším setkání 20. ledna 2022. Zbylá ocenění předal kolegům z FSI děkan Jaroslav Katolický.
Gratulujeme všem oceněným a děkujeme za jejich práci na poli vědy, výzkumu, vzdělávání či za ochotu a nasazení, s jakými se zapojili do pomoci po ničivém tornádu na Moravě.
Stříbrná medaile VUT
RNDr. Jiří Dvořák, CSc. z Ústavu automatizace a informatiky za přínos k rozvoji akademické samosprávy Fakulty strojního inženýrství a celého VUT.
doc. Ing. Bohumil Pacal, CSc. z Ústavu materiálových věd a inženýrství za přínos rozvoji akademické samosprávy u Fakulty strojního inženýrství a celého VUT.
Nejlepší pedagog dle hodnocení studentů VUT
doc. Ing. Radek Kalousek, Ph.D. jako nejlepší pedagog dle hodnocení studentů na VUT v kategorii bakalářské studium Fakulta strojního inženýrství VUT.
prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. jako nejlepší pedagog dle hodnocení studentů na VUT v kategorii navazující magisterské studium Fakulta strojního inženýrství VUT.
Pamětní medaile
doc. Ing. Jana Horníková, Ph.D. z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky za vynikající výsledky v pedagogické a vědecko-výzkumné oblasti v oboru lomové mechaniky na FSI VUT.
doc. Ing. Petr Svoboda, Ph.D z Ústavu konstruování za přínos k rozvoji výuky v oblasti základů konstruování na FSI VUT.
doc. Ing. Martin Vrbka, Ph.D. z Ústavu konstruování za rozvoj biotribologického výzkumu na FSI VUT a výborné publikační výsledky.
VUT POMÁHÁ – Čestné uznání
Ing. Miroslav Červenka, Ph.D., Ing. Petr Dvořák, Ing. Tomáš Hájek, doc. Ing. Ivo Jebáček, Ph.D., doc. Ing. Jaroslav Juračka, Ph.D. a Ing. Robert Popela, Ph.D. za pomoc po ničivém tornádu u Hodonína, kdy po dohodě se záchranáři působícími na místě katastrofy kolegové z Leteckého ústavu vyrazili letecky nasnímat zasaženou oblast a obratem vytvořili ortofotomapu pro záchranáře. Nálet a snímkování pak na žádost hasičů ještě třikrát zopakovali, čímž vznikl unikátní dataset mapující postup záchranných prací v čase. Data byla využita i místní samosprávou, Policií ČR, krajským krizovým centrem, nadacemi, neziskovými organizacemi a dobrovolníky působícími na místě. Slouží také k výzkumu tornáda na ČHMÚ.