Na Malinovského náměstí v Brně se sešla parta výjimečných absolventů strojní fakulty. Nepotkali se naživo, jejich příběhy spojila venkovní výstava, kterou připravila FSI. Fakulta chce kolemjdoucím představit výjimečné absolventy a absolventky, kteří své technické vzdělání přetavili ve výhodu v nejrůznějších vědeckých oborech. Akce se koná od 3. do 31. října a částečně doplňuje účast fakulty na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se koná v prvním říjnovém týdnu.
„Jako fakulta jsme cítili určitý dluh vůči veřejnému prostoru, kde jsme se dosud touto formou příliš neprezentovali. Rádi bychom byli častěji vidět v ulicích Brna, a čím jiným se na úvod pochlubit, než tím, nejlepším, co máme: úspěšnými muži a ženami, kteří na vzdělání ze strojárny postavili skvělou a zajímavou kariéru,“ vysvětlila autorka výstavy a vedoucí oddělení marketingu FSI Kateřina Růžičková.
Řadu témat, která návštěvníci na panelech najdou, by si nejspíš laik se studiem na strojní fakultě ani nespojil. „I to je cílem naší výstavy. Ukázat, že vedle klasické strojařiny, nabízíme celou řadu jiných studijních programů a jsme opravdu fakultou nečekaných možností,“ dodává Růžičková. Na každém panelu najdou návštěvníci QR kód, který je zavede na video nebo článek, který daný příběh dále rozvíjí.
Výstava probíhá ode dneška až do konce října na Malinovského náměstí v prostoru mezi obchodním domem Centrum a sochou čtyř žárovek. Pomník na počest vynálezce Thomase Alvy Edisona navrhl v rámci projektu Sochy pro Brno brněnský sochař a současný proděkan Fakulty výtvarných umění VUT Tomáš Medek. Žárovky odkazují na rok 1882, kdy Edisonova společnost elektrifikovala blízké Mahenovo divadlo, které se tak stalo prvním divadlem v Evropě, ve kterém se svítilo žárovkami.
Vznik výstavy byl financován z projektu Moderní a otevřené studium techniky, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.