Už dva roky získává student strojní fakulty Ondřej Šlajs praktické zkušenosti ve firmě OHB Czechspace. K praxi ho přivedla náhoda, na firmu narazil na kariérním veletrhu Den firem. Od té chvíle se natahuje po kariéře doslova hvězdné, společnost OHB Czechspace totiž působí v oblasti vesmírných technologií.
Když se Den firem konal před dvěma lety kvůli pandemii online, rozklikl si Ondřej Šlajs ze zájmu virtuální stánek brněnské firmy OHB Czechspace. „Vesmír mi vždycky přišel zajímavý, takové sci-fi. O kariéře v tomhle oboru jsem ale nikdy nepřemýšlel. Představení firmy mě nicméně zaujalo, dělají opravdu zajímavé projekty třeba pro Evropskou vesmírnou agenturu i mimo ni,“ vzpomíná Ondřej.
Nešel klasickou cestou, místo na HR oddělení firmy se přes LinkedIn ozval přímo šéfovi Business Development sekce Ondřeji Kreplovi, který na Dnu firem společnost představoval. „Pan Krepl navrhl, že bychom se mohli každý pátek odpoledne setkávat, za což mu jsem opravdu vděčný. Na každý týden mi pak zadával úkoly, vždy těžší a těžší. Po půl roce jsem dostal pozvání přímo do firmy. Prvních několik měsíců jsem se ale musel učit úplné základy a pracoval jsem zadarmo,“ vypráví Ondřej. O kosmických technologiích toho před nástupem do OHB moc nevěděl, studuje totiž bakaláře, a to v nejširším programu Základy strojního inženýrství. I když vědomostí o vesmíru ve škole během studia, logicky, zatím moc nepochytil, praktické uplatnění řady znalostí už prý našel.
Dnes má v práci téměř plný úvazek, ovšem jak sám říká, nejspíš jen dočasně. „Jelikož musím jeden předmět opakovat, tak mám málo výuky, můžu trávit víc času v práci a mám nyní skoro plný úvazek. Budu chtít ve studiu pokračovat na magistra a pak bych musel volit mezi studiem a minimálně výrazným omezením své práce ve firmě, obojí naplno zvládat nejde,“ přiznává Ondřej.
Aktuálně ho zaměstnává identifikace příležitostí v rámci ESA, které má v OHB Czechspace na starosti, a taky práce na projektu české družice SOVA, která by měla odstartovat v roce 2027. „Protože se ve velké většině jedná o vývojové aktivity, začínáme tím, že se sejdeme a potenciální řešení vymýšlíme na tabuli od prvotní myšlenky. Vymýšlíme technické řešení, hledáme partnery ať už z průmyslu nebo univerzit a plánujeme to tak, aby to celé do sebe zapadlo. V rámci mise SOVA pak jednám s českými výrobci a dodavateli komponent do satelitů a pomáhal jsem dělat i model satelitu SOVA, který byl k vidění například na loňském Space Weeku v Praze,“ popisuje Ondřej.
Už teď mu práce v OHB přinesla nejen zkušenosti z praxe a vhled do zcela nového oboru, ale i možnost potkat řadu zajímavých lidí. „Nedávno jsem organizoval rozhovor s českým „astronautem v záloze“ Alešem Svobodou. Kromě toho jsem dostal příležitost mluvit s lidmi z firem v oblasti kosmického průmyslu, delegáty ESA za Českou republiku nebo jsem se podíval do Panské Vsi, kde je observatoř Akademie věd,“ vyjmenovává.
Ve škole aktuálně pracuje na bakalářce, kterou si domluvil ještě před nástupem do firmy a je proto ze zcela jiného oboru. „Zkoumám deformačně-napěťovou analýzu dentálních implantátů,“ říká a sám se směje nad tím, jak vzdálené je jeho téma od vesmíru. Práce na bakalářce ho ale baví, pro magisterské studium proto pokukuje i po studiu biomechaniky. Jestli zvítězí ta, nebo optika či letecká technika, s nimiž by se mohl ucházet o Young Graduate Trainee program v rámci ESA, se teprve uvidí. Už teď mu ale zkušenosti z praxe zásadně změnily život a možná i budoucí kariéru. „Pokud bych mohl něco doporučit, tak Den firem. Jděte se tam podívat,“ uzavírá Ondřej.
Web kariérního veletrhu Den firem 2023 naleznete zde.