Se svým nápadem na vylepšení harvestoru, které zjednoduší postřik kmenů napadených kůrovcem, skončil Tomáš Němec v soutěži Cena podnikavosti studenta na třetím místě. Získanou odměnu sto tisíc korun plánuje využít k dalšímu rozvoji svého podnikatelského nápadu, na kterém nyní spolupracuje s velkým výrobcem lesnické techniky. Jak se kluk ze Žďárska dostal už v osmnácti k vlastnímu patentu?
„Na nápadu pracuji už řadu let, začalo to ještě během mého studia na střední průmyslovce ve Žďáru nad Sázavou. Tamní lesy postihl kůrovec a majitel řady lesů, pan Kinský, řešil, zda by harvestory nemohly kmeny při kácení zároveň ošetřovat proti kůrovci, aby se to nemuselo dělat ručně,“ vzpomíná Tomáš Němec, který dnes studuje na FSI ve druhém ročníku Základy strojního inženýrství.
Jeho otec se s panem Kinským znal, dali proto hlavy dohromady a k vymýšlení přibrali i Tomáše a jednoho z jeho středoškolských pedagogů. Pod jejich rukama vznikl prototyp a Tomáš s vývojem zařízení spojil také svou maturitní práci. Hned v prvním ročníku na VUT se pak s nápadem přihlásil do soutěže Cena podnikavosti studenta.
Harvestory jsou určené k tomu, aby strom pokácely a zbavily větví. Je-li strom napaden kůrovcem, je potřeba jej chemicky ošetřit nebo zbavit kůry. Na harvestor lze přidat zařízení, které kmen odkorní, práci stroje to ale zpomalí až na polovinu. Další cestou je ruční postřik, který ovšem nebývá tak efektivní. „Naše zařízení umožňuje ošetření a kácení v jednom procesu, práci v lese to nezpomaluje ani neomezujeme chod stroje,“ vysvětluje výhody technologie Tomáš Němec.
Na hlavici harvestoru jsou umístěny také čtyři trysky, které kmen, který hlavicí projíždí, zároveň chemicky ošetří. „Každá značka stroje i každý modelový rok se trochu liší, takže musíme zařízení vždy konstrukčně uzpůsobit na daný typ stroje,“ říká Tomáš, který nyní pracuje na prototypu druhé generace. Ten už navrhuje na stroj konkrétního výrobce lesnické techniky. „Oslovil jsem ředitele českého zastoupení jedné velké nadnárodní firmy a máme od nich plnou podporu,“ potvrzuje Němec.
Vynález si Tomáš Němec spolu s ostatními původci chce dokonce ochránit evropským patentem. „Od mala jsem se věnoval technice. Děda je technik, táta taky. Jsem třetí generace z naší rodiny na VUT. Už od mala, když jsem se dozvěděl, co je patent, chtěl jsem ho mít,“ říká s úsměvem. Jeho sen požádat si o vlastní patent se mu splnil v pouhých osmnácti letech.
S nápadem plánuje Tomáš Němec i podnikat, právě proto se přihlásil do soutěže Cena Podnikavosti studenta. Mentoring a zpětná vazba porotců ho prý hodně posunuly. „Dobrých postřehů poroty bylo poměrně dost, asi nejzásadnější bylo upozornění, že se nemusím zaměřovat jen na kůrovce, protože zařízení lze použít pro postřik jakéhokoliv stromu, který se kácí harvestorem. Radost jsem měl samozřejmě i z finanční odměny za třetí místo. A hodně využívám možností spolupráce s JICem, což mi dost to pomáhá – chodím tam na různé konzultace nebo kurzy, které mě posouvají dál,“ hodnotí Tomáš Němec, který by se „svým“ zařízením rád spojil i bakalářskou práci.
Zajímá vás podnikání? Máte nápad? Do dalšího ročníku soutěže Cena podnikavosti studenta VUT se můžete registrovat do 20. května. Více na www.vut.cz/studenti/podnikavost |