„Jsme lidi, ne stroje“. Tak zní podtitul nové akce věnované duševnímu zdraví a wellbeingu, kterou pro své studenty připravila Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně. Součástí akce WellBeING. jsou také workshopy a kurzy, kde se mohou studenti naučit relaxovat, dozvědět se více o duševním zdraví nebo si zacvičit jógu.
Studium na vysoké škole může být psychicky náročné z mnoha důvodů. Těžší látka, průběžné projekty, termíny a zkoušky mohou vést ke stresu a úzkostem. Pro někoho je obtížné skloubit studijní povinnosti s osobním životem, což může vést k pocitu vyhoření a sociální izolaci. Svou roli někdy hraje také finanční zátěž a nejistota. V kolotoči povinností je navíc snadné zapomenout na pravidelný odpočinek a na psychohygienu.
„Uvědomujeme si, že ačkoliv na studium na vysoké škole lidé vzpomínají spíše v dobrém, studium samo o sobě může být velmi psychicky náročné. Chtěli jsme proto našim studentům umožnit dozvědět se víc o tom, jak mohou pečovat o své duševní zdraví a pohodu a předejít tak vážnějším psychickým problémům,“ říká organizátorka akce Iveta Hovorková z marketingového oddělení fakulty.
Na co se můžete těšit? Relaxace prakticky | 18. 10. 2023 Nepanikař | 24. 10. 2023 Hatha jóga | 2. 11. 2023 Jak se učit | 9. 11. 2023 |
Akce WellBeING. zahrnuje kampaň na webu a sociálních sítích, ale taky workshopy a otevřenou lekci relaxační jógy. „K tématu přistupujeme pozitivně, soustředíme se tedy hlavně na téma wellbeingu, relaxace a budování správných návyků. Na webu ale nabízíme i rozcestník, který poradí, kam se obrátit s vážnějšími psychickými problémy, kdy student či studentka cítí, že potřebují se svou situací pomoci,“ dodává Hovorková.
Prevence přitom není žádná raketová věda, stačit mohou i malé kroky a drobné změny v návycích: dostatečný spánek, zdravá strav, pravidelná fyzická aktivita, podpora od vrstevníků, rodiny a případně profesionálů, pokud se objeví stres, úzkost nebo deprese. Plánování a správný time-management zase mohou pomoci snížit tlak v exponovaných obdobích před zkouškami či zápočty.
Z průzkumu mezi studenty prvního ročníku a středoškoláky, který si nechala fakulta zpracovat, vyplývá, že právě duševní zdraví je pro současnou mladu generaci hodnota s nejvyšší prioritou. „Duševní zdraví studentů je klíčové pro to, aby mohli ve studiu uspět. Rádi bychom tuto cestou téma wellbeingu na fakultě otevřeli a podpořili tak naše studenty a studentky, aby si uvědomili své potřeby a neváhali vyhledat pomoc, když je to třeba,“ uzavírá Hovorková.
Podrobnější informace a registrace na jednotlivé akce na výše uvedených odkazech nebo na www.fme.vutbr.cz/wellbeing