Vítězný poster autorů do třiatřiceti let získal na mezinárodní konferenci Engineering Mechanics příspěvek kolegů z FSI. Z šestičlenného autorského kolektivu se na posteru „Construction of a Modular Device for Testing Hightemperature Flue-Gas Fouling in Waste-Heat Sources“ podíleli vedle zkušených odborníků i dva doktorandi z Ústavu procesního inženýrství Ján Daxner a Jan Zabloudil.
„Vývoj probíhá díky podpoře TA ČR v rámci projektu MOTEGA, kde jedním z cílů byl návrh a vývoj mobilního testovacího systému pro experimentální výzkum zanášení a dalších provozních parametrů. A to jak v laboratorním, tak i v reálném, průmyslovém prostředí. Pomocí navrhovaného zařízení bude možné testovat různé geometrie výměníků tepla nebo vzorky znečištěných spalin a navrhovat provozovatelům tepelných zařízení opatření pro účinné využití tepla obsaženého ve spalinách v takto znečištěném prostředí,“ vysvětluje Ján Daxner.
Jana Zabloudil přebírá cenu na konferenci Engineering Mechanics (foto: archiv ÚPI)
Při vývoji se každý z nich zaměřil na jinou problematiku: Jan Zabloudil měl na starosti konstrukci, výpočty zase obstaral Ján Daxner s dalšími kolegy. Výzkum probíhal od začátku jako aplikovaný. „Co se týče použití, může se jednat o jakýkoliv proces, kde vznikají spaliny se znečišťujícími složkami. Pro lepší představu může jít například o spalování biomasy, komunálního odpadu, ale také využívání tepla v procesech výroby cementu,“ ujišťuje Daxner.
„Momentálně rozjíždíme první experimenty v prostorách FSI a do konce roku jsou plánované – zatím spíše ověřovací – testy v prvních průmyslových provozech,“ uzavírá Zabloudil, který se, stejně jako jeho kolega, těší z prvního podobného úspěchu na mezinárodní konferenci.
Projekt TK05020076/"Vývoj mobilního testeru pro bezpečné a spolehlivé využití tepla ze zanášivých spalin a generátoru amoniaku k jejich čištění" je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu THÉTA.