Rozsáhlý projekt rekonstrukce a modernizace interiérů dokončila Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně. Investici v celkové výši 540 milionů korun podpořilo finančně ministerstvo školství dotací 443 miliónů korun, zbylé prostředky hradila univerzita z vlastních peněz. Fakulta nadto investovala téměř 70 milionů korun na výdaje, které dotace nekryla. Práce probíhaly s ohledem na provoz areálu postupně, od roku 2021, dokončit se je podařilo letos před začátkem akademického roku. Budoucí inženýři a inženýrky tak již od půlky září studují v novém.
Ještě v červnu byly chodby před hlavními posluchárnami na strojní fakultě návratem do 80. let, tedy do doby, kdy areál fakulty Pod Palackého vrchem vznikal. V polovině června si místo převzali stavbaři a od 16. září, kdy na VUT začal nový akademický rok, se studenti vrátili do zbrusu nových interiérů.
V prostorách nechybí tiché studovny, uzamykatelné skříňky, kuchyňky a další místa pro studium i trávení volného času. Do přípravy projektu se zapojili také studenti, aby výsledek vyhovoval jejich potřebám. Prostory byly 25. září slavnostně otevřeny za přítomnosti rektora VUT Ladislava Janíčka, děkana fakulty Jiřího Hlinky a zástupců MŠMT, stavební firmy PSG Construction a Architektonické kanceláře Radko Květ.
„Máme důvod k oslavě, neboť jsme úspěšně završili projekt, na kterém jsme pracovali s odhodláním a vášní dlouhé roky. Tento moment je výsledkem tvrdé práce a spolupráce všech, kteří se na rekonstrukcích podíleli. Poděkování patří všem partnerům, dodavatelům a týmu univerzity, který stál za realizací rekonstrukcí. Jejich nasazení a profesionalita byly klíčové pro úspěch celé akce,“ řekl děkan FSI Jiří Hlinka.
Opravou prošla i fakultní aula, která má od podzimu 2022 nejen nový interiér, ale masivně se investovalo také do audiovizuální techniky. V prostorách Ústavu konstruování zase vznikly nové prosvětlené ateliéry a dílny, kde studenti najdou zázemí a techniku pro vytváření modelů a prototypů. Celkem prošlo za poslední tři roky kompletní opravou interiérů šest budov, další dvě byly modernizovány částečně.
"Rekonstrukce a modernizace prostoru před posluchárnami byla pro nás již třetí zakázkou pro FSI VUT během posledních tří let. Těší mě dlouhodobá spolupráce s VUT a jejich zájem o digitalizaci stavebnictví. Několik zakázek jsme společně realizovali v prostředí BIM (správa informací o stavbě), kde jsme měli možnost vyzkoušet všechny jeho výhody. Vzdělání patří mezi klíčové složky společnosti, proto je mi velmi sympatický přístup vedení univerzity a jeho koncept modernizace FSI VUT. Přeji, ať moderní prostory přilákají do školy spoustu nových šikovných studentů," uvedl při příležitosti slavnostního otevření předseda představenstva PSG Construction Peter Surovič.
Zdražování a inflace posledních let se nevyhnuly ani stavebnictví. Z celkového balíku peněz na rekonstrukci se nakonec podařilo opravit méně prostor, než bylo původně plánováno. „Chybí dokončení rekonstrukce významné budovy sdružující učebny a fakultní knihovnu. Dokončená rekonstrukce zároveň nezměnila stav budov s takzvanými lehkými a těžkými laboratořemi, se kterými se původně také počítalo. Celkově nám na dokončení rekonstrukcí chybí řádově 400 milionů korun. Zdroje hledáme, kde lze, v evropských i národních dotacích,“ doplnil tajemník FSI Petr Tesař.
Peníze na práce a vybavení za 610 milionů korun se z velké části podařilo získat ze státního rozpočtu, a to díky dotaci MŠMT z programu Rozvoje a obnovy materiálně technické základny veřejných vysokých škol. Minimální povinné spolufinancování z vlastních zdrojů univerzity bylo stanoveno na patnáct procent, fakulta nakonec do rekonstrukcí investovala 70 milionů korun z vlastních prostředků.