Nejen komerční aktivity, ale také osvětu v oblasti 3D tisku si vzala za své úspěšná tuzemská firma Prusa Research. Jeden z největších výrobců 3D tiskáren na světě rozšířil svůj vzdělávací program pro školy, kterým zapojuje trojrozměrný tisk do výuky. V letošním školním roce dojde ke spuštění jedenácti školicích center pro učitele po celém Česku, z nichž jedno našlo domov na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT.
Malé stolní 3D tiskárny si v posledních letech našly cestu nejen do dílen nadšených kutilů a „makerů“, ale i do školních tříd. Není žádnou raritou, když studenti v rámci soutěží a školních projektů využívají k plnění zadaných úkolů právě i technologii trojrozměrného tisku. Za jejím rozmachem stojí i úspěšná česká firma Prusa Research, která od září roku 2020 do vzdělávacích zařízení po celé republice rozdala přes dva tisíce 3D tiskáren.
„Do budoucna plánujeme zakládat Školicí centra, kde se učitelé naučí pracovat s 3D tiskárnami. Těchto center bude celkem jedenáct a další budou určitě přibývat. Zároveň připravujeme příručku pro učitele, která jim pomůže 3D tisk efektivně vyučovat,“ oznámila letos v létě firma.
Jedním z prvních školicích středisek budou i prostory Ústavu konstruování na FSI VUT. „Konkrétně využijeme náš takzvaný strojLAB, tedy otevřené dílny pro studentské projekty, které jsou pro účely 3D tisku velmi dobře vybavené. Termíny prvních školení pro učitele základních a středních škol jsme již vypsali a učitelé je najdou na webu education.prusa3d.com/cs/skoleni. První ze školení zaměřené na základy ovládání tiskáren je plánováno už tento podzim,“ říká koordinátor školicího centra na FSI Tomáš Koutecký.