Elektrochemické leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů získalo Zlatou medaili předsedy hodnotící komise na MSV 2024. Cenu během slavnostního večera převzal výzkumník Daniel Koutný z Ústavu konstruování, který spolu s odborníky z CEITECu spolupracoval na vývoji technologie firmy ONE3D. Zlatou medaili za celoživotní práci získal profesor Přemysl Janíček, který působí na Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky.
„Technologie ONE3D reaguje na jednu ze zásadních nevýhod aditivní výroby kovových dílů, kterou je kvalita povrchu. Kvůli ní jsou aditivně vyráběné komponenty například v oblasti vesmírných aplikací pod hranicí použitelnosti či dokonce akceptovatelnosti. Zároveň limituje využití tenkostěnných a prutových struktur, které mají potenciál zlepšit užitné vlastnosti nově vyvíjených komponent, například pro snižování hmotnosti, efektivnější výměnu tepla nebo zarůstání tkání v případě biokompatibilních kostních náhrad,“ vysvětlil výzkumník Daniel Koutný, který na FSI vede Odbor reverzního inženýrství a aditivních technologií.
Oceněná technologie tak zpřístupňuje velmi perspektivní způsob aditivní výroby hliníkových a nerezových dílů novým oblastem využití. „Oproti současné komerční nabídce na trhu, míníme tím technologie vyvinuté mimo Českou republiku, je hlavním rozdílem, že využíváme specifické tvarování katod včetně jejich technologie výroby, což významně zefektivňuje proces vyhlazení povrchu u komponent s komplexním tvarem. Díky tomu, je naše technologie pro koncového zákazníka cenově výhodnější a akceptovatelná v porovnání s náklady konkurenčních vyhlazovacích procesů, “ Dodává Koutný s tím, že elektrochemický proces byl navíc navrhován s ohledem na využití co nejméně toxických chemikálií a pracuje bez použití kyseliny fluorovodíkové, což činí likvidaci odpadu z výroby levnější a šetrnější k přírodě.
Ohlédnutí za naší účastí na 65. Mezinárodním strojírenském veletrhu ve fotografiích Václava Koníčka, fotografa VUT, najdete na našem facebooku zde. |
Ocenění celoživotní práce
Významné ocenění v podobě Zlaté medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy získal v letošním roce profesor Přemysl Janíček z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI VUT v Brně.
Přemysl Janíček se narodil v roce 1935 na západním Slovensku. Po absolvování Vysokého učení technického v Bratislavě působil v První brněnské strojírně v oblasti expanzních a speciálních turbín. V roce 1970 nastoupil na tehdejší Fakultu strojní VUT v Brně. „Během své aktivní vědecko-pedagogické činnosti plně pochopil, co znamená nástup výpočetní techniky a počítačová podpora. Následně s profesorem Emanuelem Ondráčkem rozpracovali českou školu systémového přístupu a systematického inženýrství sloužící k originálnímu přístupu při řešení problémů. Profesor Janíček patří mezi významné česko-slovenské profesory,“ uvedli organizátoři v medailonku oceněného kolegy.
Všem oceněním gratulujeme!