Studenty FSI vystřídali v sobotu 12. října v prostorách fakulty účastníci dětské univerzity VUT Junior. Téměř stovka přihlášených žáků ze základních škol a nižších tříd víceletých gymnázií zamířila na odborná pracoviště dvou ústavů a do dílny jednoho ze studentských týmů. Novinkou oproti předchozím letům byl také program pro rodiče, které děti na akci doprovázejí.
Aktivity na téma „Jak dostat letadlo do vzduchu“ seznámily děti se základními principy létání a provozem letadel, a to především formou jednoduchých úkolů,“ přiblížil program na Leteckém ústavu František Löffelmann. Během programu se tak například dozvěděly, co je potřeba k vytvoření vztlaku na křídle, proč ještě nelétáme na dovolenou letadly na elektřinu nebo na vodík a jak je zorganizovaný provoz letadel na letištích a ve vzduchu.
Programování jednoduchých robotů se stavebnicí LEGO Mindstorms je už oblíbeným zážitkem připravený týmem kolegů z MechLab. Junioři si při něm vyzkoušeli také čtení hodnot ze senzorů (tzv. robotických smyslů) a naučili se, jak cíleně rozpohybovat robota.
Zatímco děti programovaly a řídily letový provoz, téměř padesátka rodičů si vyzkoušela i letošní nový doprovodný program. „Současné stroje jsou stále složitější. Fungují díky vhodné kombinaci mechaniky, elektrotechniky, software a algoritmů. Strojní inženýr by měl mít alespoň základní znalosti ve všech těchto disciplínách, aby dokázal rozumět strojům,“ tak začínal svoji přednášku Robert Grepl, vedoucí Odboru mechatroniky, který přišel s nápadem zapojit rodiče do debaty o současném stavu techniky a moderním vzdělávání. V rámci následné diskuze si rodiče mohli popovídat o výhodách a nevýhodách oboru s přizvaným absolventem a v závěru také prohlídnout praktické výsledky výuky v laboratořích.
Nemalá skupina rodičů pak využila nabídku Jana Kaliny ze studentského týmu strojLab a prošla si teoretickou i praktickou částí workshopu 3D tisku.
VUT Junior je projekt Vysokého učení technického v Brně pro žáky 2. stupně základních škol a studenty nižších ročníků víceletých gymnázií. Jeho cílem je seznámit vybrané žáky a studenty s prostředím univerzity, moderními technologiemi a nejnovějšími poznatky vzešlými z vědecké činnosti na pracovištích VUT. Jejich prostřednictvím pak pozitivně rozvíjet zájem účastníků o studium především technických věd. Aktivity projektu jsou uskutečňovány na fakultách a součástech VUT.
Více o VUT JUNIOR zde.