Na FSI přišla z osmiletého gymnázia a studium zvládla díky vzájemné podpoře nových kamarádů ze stejného oboru. Díky gymnáziu excelovala v matematice, ale ocenila doučování kluků z průmyslovky v odborných předmětech. Teď Anna Imrichová pokračuje v doktorském studiu na Energetickém ústavu a vede Studentskou komoru Akademického senátu (SKAS) FSI. Jejím cílem je pomoct studentům při hledání cest ze svízelných studijních situací, ale taky vytvořit prostředí, kde si mohou toto životní období užít.
Co Vás přivedlo na Fakultu strojního inženýrství?
Vlastně obavy. (smích) Původně jsem chtěla jít do Prahy na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, ale bála jsem se, že to nezvládnu. Během přípravy na maturitu jsem pak zjistila, že mě fyzika zase tolik nebaví a byla jsem ráda, že můžu nastoupit na Základy strojního inženýrství.
Co Vás na začátku Vašeho studia překvapilo?
V prváku jsme měli po sobě matematiku a konstruování. Úplně přesně si vybavuju, že když jsme v matematice probírali derivace, tak tam jsem seděla obrazně řečeno s nohama na stole, a spolužáci z průmyslovek to vůbec nedávali a byli úplně zničení. Pak začalo konstruování a úplně se to o 180 stupňů otočilo. Já jsem nechápala, co se v tom předmětu děje, a kluci z průmyslovky si pochvalovali, jak to bylo jednoduché.
Co byste poradila prvákům, kteří teď, v polovině semestru, mají obavy, jak zkoušky zvládnou?
Věnovala bych se první semestr jen škole do doby, než se aklimatizuji. Každý přichází z jiné střední školy a to je důležité si uvědomit. Neporovnávejte se, ale snažte se najít si nové přátele. I v hospodě si můžete domluvit společné učení nebo doučování. Když to studenti táhnou spolu, tak to může být o dost snazší, než když se to člověk snaží zvládnout sám. To je moje vlastní zkušenost. Měla jsem tři kamarády, s nimiž jsme se opravdu hodně podporovali.
Kromě práce ve vědě jste předsedkyní Studentské komory Akademického senátu na FSI. Jak byste Vaši práci popsala studentům, kteří třeba o SKASu ještě nic neslyšeli?
Jsme dvanáctičlenná skupina obyčejných studentů, jejichž cílem je zpříjemnit studentům život na fakultě. Organizujeme závod Strojařské schody, v příštím roce připravujeme studentský ples a plánujeme i nové akce jako snídaně s děkanem, která by se měla poprvé uskutečnit v prosinci. Sbíráme od studentů různé podněty a řešíme s vedením fakulty, jestli a jak by je bylo možné uskutečnit.
Jakou fakultou je pro studenty a z hlediska studentů FSI?
Podle mě je to velmi vstřícná fakulta. Když to srovnám s tím, co znám z vyprávění z jiných fakult, tak tady se opravdu studentům všichni snaží vyjít vstříc. Nejprve bych chtěla vyzdvihnout práci studijního oddělení, kam můžete napsat e-mail třeba o půlnoci a do rána máte odpověď. Fakulta se hodně snaží pomoct studentům v tom, aby v látce neplavali. Nabízí pomoc ambasadorů jednotlivých oborů a repetitoria, což jsou opakovací hodiny, kdy starší studenti vyučují prváky nebo druháky. Vždy jsem vnímala i snahu jednotlivých cvičících. Líbí se mi i to, že se klade důraz na anketu hodnocení kvality výuky. Kantoři mají vysokou odbornost, mnohdy mají praktickou zkušenost s průmyslem a přesně vědí, co a proč učí. Studenti mají velkou šanci dostudovat, i když se jim třeba do učiva moc nechce. (smích)
Jakým způsobem se na Vás mohou studenti obracet?
Pokud má student jakýkoliv podnět, může nám napsat e-mail, zprávu na sociální sítě nebo fungujeme i na Discordu, kde je vlákno SKAS.
Jaké jsou nejčastější dotazy?
Je to opravdu pestré, ale vázané na to, jaké je zrovna období roku. Během zkouškového se řeší zkoušky, během promocí jsme zase intenzivně řešili, jestli by se nedalo zařídit, aby čerství absolventi znali termín promoce dříve. Diskutovali jsme taky možnost elektronického zápisu. Už teď se studijní oddělení snaží vycházet studentům, kteří by tuto formu zápisu potřebovali, vstříc tak, aby nemuseli jet z Košic do Brna jen kvůli podpisu dokumentů. Často se objevujícím tématem je také perlátor na vodu – část studentů si přeje perlivou vodu od té doby, co je automat vedle na FEKTu. Pan tajemník přislíbil, že po rekonstrukci se v A5 toto zařízení také objeví. Intenzivně jsme se zabývali také otázkou streamování přednášek.
Proč?
Studenti chtěli, aby byli přednášky povinně streamovány. Narazili jsme ale na to, že ne všude je na to vybavení a tam, kde to možné je – tedy v Aule Q a ve velkých posluchárnách P, je streamováno 97 procent všech přednášek na bakalářském studiu. Kdo by si tohle před deseti lety dokázal představit, že se na přednášku může dívat klidně z postele?
Je podle Vás ku prospěchu, že studenti mají možnost dívat se na přednášky kdekoliv a kdykoliv?
Zaznívají samozřejmě argumenty, že starší ročníky to zvládly i bez streamování. Vždycky záleží, jak to student pojme. Pokud si stream pustí jen jako kulisu, když se mu ráno nechce vstávat z postele, tak z toho stejně nebude nic moc mít nebude. Ale pokud místo toho půjde do práce a na přednášku se podívá cíleně večer a ještě si z ní udělá zápisky, tak potom to samozřejmě ku prospěchu je. Záznamy mu taky dávají možnost si přednášku znovu pustit a připomenout si něco, co zrovna nechápe.
Kde Vy sama vidíte prostor pro další zlepšování fakulty?
Kandidovala jsem do SKASu s tím, že bych nás chtěla přiblížit studentům. Aby studenti věděli, že děkanát není jen tajemné 3. patro, ale že to jsou konkrétní lidé jako pan děkan Hlinka nebo paní proděkanka Hoderová, kteří jsou ochotní pro ně udělat opravdu hodně.
Co teď SKAS čeká?
Už ve středu 13.11. bych ráda všechny studenty, pedagogy i absolventy pozvala na Strojařské schody. To je letos největší akce, kterou připravujeme za pomoci fakulty i dobrovolníků z řad studentů.
Stihnete si i vy sama vyběhnout Strojařské schody?
Jsme přihlášení jako štafeta za Energetický ústav. Tak na chvíli si od povinností toho dne taky doslova „odběhnu“.
Další velkou akcí, kterou SKAS připravuje, je studentský ples FSI. Proč jste se rozhodli ples uspořádat?
Já jsem sama byla i na reprezentačním plese FSI a moc se mi líbil, ale vnímáme od studentů poptávku po méně formální akci. Proto jsme chtěli studentům poskytnout alternativu, kam mohou přijít v šatech a v lodičkách, ale zároveň mohou „zapařit“.
Kdy se na něj mohou studenti těšit?
Bude to ve čtvrtek 13. března, tedy týden před fakultním plesem. Všechny informace budeme odhalovat postupně na Instagramu a Facebooku, ale zatím můžu prozradit, že ples se odehraje ve společenském centru Babylon.