Nadace Český literární fond a Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových udělila prof. Ing. Jaroslavu Kadrnožkovi, CSc. Cenu Josefa Hlávky za publikaci Energie a globální oteplování (Země v proměnách při opatřování energie a globální oteplování planety), kterou vydalo Nakladatelství VUT v Brně VUTIUM v r. 2006.
V laudaciu proneseném při slavnostním předání ceny v červnu 2007 v Lužanech se mimo jiné uvádí: Kniha nesporně patří k té kategorii knih, které vytvářejí vědomostní zázemí. Proto je kniha určena širokému spektru zájemců a není úzce odborná a detailně vědecká. Zvolené téma knihy nabízí v řadě míst i důvody pro dílčí hodnocení procesu, avšak autor to nečiní, pouze jevy konstatuje(!!!) a nezatracuje člověka ve svém činění. Toto je velké positivum knihy, které tak tuto knihu na míle odlišuje od levných ekologických příruček, které si zpravidla neodpustí knížecí rady, co by pro danou záležitost člověk měl dělat.
Těžištěm knihy je problematika energie a důsledky jejího získávání lidmi na významné procesy na Zemi. Kniha mj. odpovídá v různých statistických rovinách na to, jaké množství energie člověk kdy potřeboval v historii a jaké spotřebovává dnes, jaké jsou disponibilní druhy energie na Zemi, nakolik člověk vyčerpává zdroje dlouhodobě akumulované do fosilních paliv, zda globální oteplování je jen fáma nebo skutečnost, zda tento efekt souvisí s produkcí celkové energie na Zemi i jak získávání energie z fosilních paliv energie s produkcí CO2, rozebírá i jaké další formy energie má lidstvo k dispozici dnes a v budoucnosti a mluví o jeho očekávatelném a technicky využitelném potenciálu.
Čtenář se např. dozví, že vodní, a tím spíše větrné elektrárny potřebu energie lidstva jednoznačně ani zdaleka nepokryjí. Kniha vážně mluví i o jaderné energii (štěpné i fúzní) a o perspektivách jaderné energetiky, kdy se nevytváří skleníkový plyn (CO2), pojednává i o vážném Černobylském komplexu lidstva, kdy byla neadekvátním způsobem jaderná energetika zpochybňována. Velkou předností knihy je, že je dobře čtivá i pro laika a že v ní autor uvádí faktory ovlivňující ekologii. Je to dílo založené na fyzikálních a společensko-vědních skutečnostech a odpovídá na aktuální trendy naší doby.
Na dokreslení zaměření knihy uvádíme z předmluvy několik slov autora:
Byl bych velmi spokojený, kdyby se mě podařilo přesvědčit čtenáře, že situace v globální oteplování Země je opravdu vážná, ale nikoliv tragická. Ještě větší radost bych však měl, kdyby se čtenář zařadil mezi ty, kteří chtějí podle svých možností pomoci. Někdo tím, že bude věci vysvětlovat ve svém okolí, jiný například tím, že přispěje k poznání v tomto složitém a komplexním problému, jiný tím, že se bude lépe chovat k okolnímu životnímu prostředí. Ani to by nebylo málo a zbytečné.
Žádnou knihu jsem dosud nepsal s takovou radostí, s takovým nasazením a potěšením. Snad proto jsem byl schopen rukopis dokončit ze necelý půlrok.
A na závěr dodejme, že autor publikace připravuje další rozšířené vydání.