V roce 2007 se redakce materiálových věd nakladatelství Springer obrátila na pracovníky odboru mikromechaniky materiálů a technické akustiky ÚFI s návrhem na přípravu knihy o fyzikálních mechanizmech poškozování a víceúrovňového modelování deformace a lomu materiálů. Po třech letech, v jejichž průběhu oba autoři (prof. Pokluda a prof. Šandera) sepsali svoje výsledky, získané celoživotním výzkumem, a k obsahu knihy se vyjadřovali přední světoví odborníci oslovení nakladatelstvím Springer, byla kniha nyní vydána pod názvem Micromechanisms of Fracture and Fatigue: In a Multiscale Context.
Úvodní kapitola se zabývá výpočty teoretické pevnosti krystalů a jejich aplikacím v oblasti nanokompozitů a nanotvrdosti. Druhá kapitola přehledně popisuje mikrodegradační procesy způsobující křehké a tvárné porušení materiálů. Třetí kapitola je věnována dislokačním mechanizmům iniciace a šíření únavových trhlin při zatěžování v módech I, II, III i smíšeném módu. Jsou uvedeny aplikace pro stanovení inherentních prahových hodnot, hodnocení porušení materiálů s povrchovou vrstvou i pro expertizy havárií strojních konstrukcí.
Podle vyjádření řady expertů vyplňuje kniha mezeru ve světové literatuře. Uveďme například její hodnocení prof. Václavem Vitkem z Pensylvánské univerzity (USA), předním světovým odborníkem na atomové modely porušování materiálů: Musím říci, že kniha obsahuje mnoho jedinečných prvků. Teď vlastně nová pořádná kniha o Fracture and Fatigue neexistuje. Tahle kniha tedy hraje správnou roli, neboť většina absolventů materiálových věd o deformaci a lomu materiálů neví vůbec nic.
Podrobnosti o knize lze nalézt na http://www.springer.com/book/978-1-84996-265-0.