Fakulta v médiích
5. 3. 2013 Brněnský deník str. 12 U nás doma Alena Odehnalová
Téměř jako superstar jsem vnímala padesátku středoškoláků, účastníků celostátního kola čtyřiapadesátého ročníku Fyzikální olympiády, na slavnostním vyhlášení výsledků v aule brněnského Vysokého učení technického v Antonínské ulici v pátek prvního březnového dne. Jistě by si takovou popularitu za svůj technický talent zasloužili, i když jejich výkony se odehrávaly v docela jiném prostředí a atmosféře.
Mladí fyzikové, mezi nimi pouze dvě dívky, vítězové krajských kol fyzikálních olympiád, se sjeli poslední únorový týden do Brna, aby po dva dny řešili náročné úkoly a poměřili své síly.
Letošními pečlivými organizátory této vrcholové soutěže, jejímž vyhlašovatelem je ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, byly fakulta strojního inženýrství v Brně a brněnské Gymnázium na třídě Kapitána Jaroše. Ředitel gymnázia Jiří Herman dny úporného zápolení na počátku týdne nejen odstartoval, ale též ukončil předáním slova rozhodujícím osobnostem při závěrečném setkání.
Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, do jehož gesce patří školství, řekl, že je to jistě dobrý pocit v něčem vynikat, a naznačil možnosti stipendií pro talentované studenty.
Rektor VUT Karel Rais zdůraznil potřebu nejméně šesti set mladých vědců, pro které jsou dveře vysoké školy otevřené.
Anna Putnová, děkanka Fakulty podnikatelské VUT v Brně a poslankyně uvedla, že talent je hřivna, kterou nelze zakopat, a že fyzikové jsou lidé, kteří rozumějí životu na zemi i ve vesmíru.
Mezi hosty slavnostního vyhlašování úspěšných řešitelů byli například ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně Jiří Dušek, českobudějovický biskup Pavel Posád a též sponzoři, kteří se významně podíleli na odměňování vítězů.
S největším napětím však všichni přítomní sledovali profesora Iva Volfa z Univerzity v Hradci Králové, který vyhlašoval výsledky. Při této příležitosti neopomněl zmínit historii fyzikálních olympiád od padesátých let minulého století, zakladatelský význam Rostislava Košťála z VUT v Brně, dále podpůrné nadační fondy a také fakt, že společnost si velmi váží dobrých přírodovědců.
Za fenomenální výkon označil Ivo Volf výsledky tří nejlepších řešitelů, a to Jiřího Gutha z českobudějovického gymnázia, Martina Raszyka z gymnázia v Karviné a pražského gymnazistu Lubomíra Grunda z prvního místa žebříčku. V kategorii Vítězové, tedy mezi dvanácti nejlepšími řešiteli, se ocitli i studenti z Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše, Jan Povolný a Jakub Vančura.
Na závěr Lukáš Fusek, další z kategorie Vítězů, pozval účastníky na své gymnázium v Uherském Hradišti, které se ujme organizace celostátního kola fyzikálních olympiád pro příští školní rok.
Při pohledu na nastoupené studenty, vážně a hrdě přebírající udělené diplomy a ceny, se mi vybavila slova brýlatého interpreta žertovné písně „už ve školce jsem věděl, že jsem trochu jiný“ z populárního klipu Miluji tě, mé VUT, lákajícího ke studiu technických oborů.
Myslím, že ona „jinakost“ je velkou předností předznamenávající talent, a to nejen fyzikální. A takovým je třeba přát úspěch, nemenší než mladým zpěvákům ve známé soutěži.