Petr Marcián vystudoval na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně inženýrský obor Aplikovaná mechanika. Coby čerstvý absolvent se zařadil do vědeckého týmu, který se věnuje biomechanice svalově kosterní soustavy. Díky výpočtovému modelování a tiskovým technologiím pomáhá společně se svými kolegy lékařům zvyšovat kvalitu implantátů.
Ve své vědeckovýzkumné činnosti se Petr zabývá biomechanikou kostních tkání, dentálních implantátů, maxilofaciální soustavy a velkých kloubů a také výpočtovým modelováním vysoce porézních materiálů (keramické pěny, kostní náhrady).
S lékaři konkrétně spolupracuje na výzkumu dentálních či lebečních implantátů, které pacienti potřebují po těžkých autonehodách či nádorových onemocněních. Metodou konečných prvků posuzuje mechanické interakce zubních náhrad s kostní tkání. Vyhodnocovány jsou například vlivy hustoty kostní tkáně a tvary dentálních implantátů.
V poslední době se ve spolupráci s klinickými lékaři a s využitím výpočtového modelování zabývá biomechanickými analýzami různých typů totálních endoprotéz kyčelních a kolenních kloubů. Díky výpočtovému modelování je možné určit deformační a napěťové stavy různých dříků endoprotéz pro různé zátěžové stavy a použité materiály. Na základě výsledků modelování a jejich srovnání pak lze vyhodnocovat technickou kvalitu endoprotéz.
Aktuálním trendem v oboru svalově kosterní biomechaniky je vyrábění náhrad na míru pomocí 3D tisku. Lékaři by si je mohli v ideálním případě navrhovat sami. Technologie 3D tisku je však v klinické praxi zatím na začátku. Výzev není málo, největší je podle Petra potřeba zpřesňovat data z CT vyšetření, aby bylo možné implantáty na míru vyrábět ještě lépe.
Příběh Petra Marciána je součástí výstavy „Technické vzdělání výhodou“, která probíhá od 3. do 31. října na Malinovského náměstí v Brně.
************
Vznik výstavy byl financován z projektu Moderní a otevřené studium techniky, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.