Když se Pavla Formánková usměje, je to úsměv jak z reklamy. Určitě byste do ní neřekli, kolik si se svými zuby vytrpěla. Byla to mimo jiné její zkušenost pacientky, která ji nasměrovala k tématu bakalářské práce, v níž zkoumala vliv abrazivních zubních past na materiál zubní výplně. Jinými slovy jak moc souvisí vaše touha po bělostném úsměvu s tím, jak rychle vám v ústech ubývá zubní plomba.
Aby Pavla Formánková zjistila, jak moc abrazivní částice v zubní pastě ovlivňují, kolik materiálu ze vzorku ubude, provádí hned několik měření. To stěžejní za ni dělá přístroj zvaný tribometr, v němž se kartáček s vybranou pastou s pravidelnou frekvencí a silou po dobu 260 minut otírá o vzorek a simuluje tak čištění zubů. A taky provádí malé kouzlo s časem, oněch 260 minut odpovídá čištění jedné zubní plošky po dobu 8,5 roku, pokud si čistíte zuby dvakrát denně.
Po více než čtyřech hodinách putuje vzorek znovu na očištění a snímání profilometrem. A nakonec studentka porovná snímky před a po a změří, kolik materiálu ze vzorku ubylo. Výsledky jejích měření využívají pro svůj další výzkum mimo jiné i lékaři.
Experimenty, které v laboratořích Ústavu konstruování Pavla Formánková prováděla, patří do oboru biotribologie. Staví na využití poznatků o tření a opotřebení, ovšem v živých organismech. Pavle toto spojení vyhovuje. Lákalo ji studium medicíny, ale víc ji bavily matematika a fyzika. Vrhla se proto na studium na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Spojení strojařiny a živého světa ji nadchlo. Pavlu k výzkumu přitáhl i jiný důvod. Sama si totiž jako pacientka se zuby hodně vytrpěla. Nabízené téma bakalářské práce ji proto zajímalo i čistě prakticky. „Pravda je, že teď víc přemýšlím, když si kupuji novou pastu,“ dodává studentka.
Příběh Pavly Formánkové je součástí výstavy „Technické vzdělání výhodou“, která probíhá od 3. do 31. října na Malinovského náměstí v Brně.
************
Vznik výstavy byl financován z projektu Moderní a otevřené studium techniky, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.