Někdo se zajímá o řasy a kouká při tom do zrcadla. Studentka Karolína Smutková kouká pod mikroskop. Zajímají ji totiž jiné řasy – drobné organismy, které někdy bývají mylně považovány za rostliny. Vědci už nějakou dobu zkoumají, jak zapojit tyto malé pracanty do boje se změnami klimatu. Konkrétně jak více využít jejich schopnost spotřebovávat oxid uhličitý.
Mezi nadějné cesty, jak zpomalit globální změny klimatu, patří snižování produkce oxidu uhličitého, kterého lidstvo svojí činností vypouští do atmosféry nadměrné množství. Kde nejde vypouštění plynu omezit, můžeme hledat cesty, jak vypuštěné CO2 spotřebovat. Možným řešením je kultivace mikrořas v takzvaných fotobioreaktorech, kterému se věnuje i doktorandka Karolína Smutková.
„Fotobioreaktor je zařízení, kde řasy podobně jako rostliny spotřebovávají díky fotosyntéze oxid uhličitý a produkují kyslík. Ve fotobioreaktoru dochází k přeměně světla, oxidu uhličitého a živin na biomasu, často označovanou jako biomasa třetí generace,“ popisuje Karolína.
Mikrořasy se využívají v potravinářském, kosmetickém nebo farmaceutickém průmyslu. Slouží i jako krmivo, příměs do gumy, stavebních materiálů nebo potravinových doplňků. Řasy se dají přetvářet i na biopaliva. Fotobioreaktory, s nimiž Karolína v laboratoři na brněnské strojní fakultě pracuje, jsou osazeny řadou senzorů a dalších zařízení, která umožňují detailně měřit, regulovat a zejména optimalizovat proces kultivace mikrořas.
„Tato technologie mi dává smysl, protože na rozdíl od jiných technologií, které se snaží řešit nadbytek CO2, nedochází k mezikroku skladování a převozu CO2 na zpracovatelské místo. Při této technologii se CO2 přímo v cemetárně či elektrárně přetváří na biomasu, která má široké spektrum užití. Dál mi přijde zajímavé, že známe i druhy řas, které spotřebovávají i jiné plyny, což dělá tuto technologii ještě šířeji využitelnou,“ věří Karolína.
Karolínin příběh je součástí výstavy "Od převodovky k nekonečnu: udivující svět strojního inženýrství", kterou můžete vidět v centru Brna. Od 25. 9. do 13. 10. na Moravském náměstí a od 13. 10. do 3. 11. na Malinovského náměstí.
Více o výstavě a dalších příbězích naleznete zde.