O víkendu zabodovali s návrhem roušky, kterou lze bez tkaniček nasadit přímo na uši. Teď se rozhodli zapojit do výroby ochranných štítů pro lékaře. Řeč je o Davidu Škaroupkovi a jeho kolezích z Ústavu konstruování FSI. Na výrobě ochranných pomůcek teď spojí síly s FabLabem z brněnského JICu.
„Zatímco se situace kolem COVID-19 stále nelepší, rozhodli jsme se přiložit ruku k dílu. V průběhu posledních dvou dní jsme navrhli dva typy jednovrstvých roušek z bavlněného plátna a vyrobili celkem cca 70 kusů pro naše kolegy,“ informovali výzkumníci v pátek na facebookovém profilu 3dlaboratory.cz.
Roušku EasyOn laserový ploter vyřeže za 15 vteřin a k dokončení je potřeba drobné šití. Roušku PiggyNOSE lze naopak složit i bez šití pomocí tří pevnějších nití. Oba typy nasadíte rovnou na uši tj. bez vázací šňůrky. Soubory pro laser, návody a další potřebné podklady poskytl tým zdarma, aby jejich know-how mohl v této složité době využít každý zájemce. Prvních dvacet bavlněných roušek už výzkumníci dodali k vyzkoušení i do vyškovské nemocnice na Oddělení mikrobiologie.
Dobrý úmysl strojařů zaujal nejen média, ale také firmy ochotné pomoci. „Zásilkovna z Českých Budějovic nás požádala, zda mohou návod na naše roušky natisknout a rozdávat jej jako šablonu lidem, kteří si třeba neumí nebo nemohou roušku sami ušít. Další dvě firmy se ozvaly s nabídkou svých výrobních kapacit, na kterých by šlo roušky dělat „ve velkém“,“ řekl Škaroupka.
Tiskem proti koronaviru
Teď se tým z Ústavu konstruování pouští do výroby komponent pro ochranné štíty pomocí 3D tisku. Podpoří tak projekt českého výrobce 3D tiskáren, společnosti Prusa Research, která na svém návrhu „tištěných“ štítů spolupracuje i s Ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři. „Byl jsem osloven z FabLabu Brno, jestli náš strojLAB podpoří iniciativu 3Dtisk proti koronaviru,“ uvedl Škaroupka.
Jak se tisknou části ochranných štítů? Podívejte se na video 3Dlaboratory.cz. |
O štíty mohou přes webový formulář žádat například nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté nebo lékárny, dostanou je zdarma. Štít je zatím doporučený jako jednorázový a jde o prostředek osobní ochrany při práci ve ztížených podmínkách. Nemá atestaci Ministerstva zdravotnictví, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady byla validována kompatibilita pro použití s dalšími ochrannými pomůckami.
„Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy zveřejníme na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout výrobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším. V praxi by to mohlo vypadat tak, že se komunita tiskařů domluví s místním praktickým doktorem nebo zubařem a začne mu štíty dodávat. Takový systém může fungovat po celém světě,” informoval v tiskové zprávě Josef Průša, duchovní otec projektu z firmy Prusa Research.
S navýšením výrobní kapacity pomáhá komunita 3D tiskařů z celé České republiky, do níž se nyní zapojil i tým z 3dlaboratory FSI. „Dnes jsem jel do Hulína do naší dlouholeté partnerské firmy Fillamentum, která nám zdarma poskytla materiál pro tisk. Přes noc u nás jede šest 3D tiskáren, které vyrábí držáky na ochranné štíty. Vytištěné části budeme předávat do FabLabu JIC, kde budou štíty kompletovat a odesílat je ke sterilizaci před předáním lékařům,“ uzavřel Škaroupka.
Zapojit do pomoci se může každý, například prostřednictvím projektu Folding@Home lze vědcům nabídnout výpočetní výkon vašeho počítače a pomoci jim tak usnadnit výpočty při hledání léku na nemoc COVID-19. Připojte se k týmu Faculty of Mechanical Engineering BUT BRNO! |