Jmenuje se UVC TRIFFID, tiše vrní a pohybuje se po místnosti. Germicidního robota postaveného na domácím robotickém vysavači zkonstruovali designéři z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Sloužit by měl k dezinfekci prostor. Prototyp nyní testuje Nemocnice Milosrdných bratří.
„Sestrojit germicidního robota z robotického vysavače mě napadlo během porady, kde jsme řešili, jak pomoci v rámci koronavirové krize. Objednal jsem proto komponenty a začali jsme s vývojem. Chtěli jsme, aby šlo o běžně dostupné a nijak drahé součástky. Celý vývoj byl veden záměrem vytvořit i za cenu jisté improvizace co možná nejjednodušší, plně funkční zařízení s nízkou pořizovací cenou,“ vysvětlil svůj nápad vedoucí Odboru průmyslového designu Ladislav Křenek, kterému s vývojem pomáhal doktorand Pavol Lupták.
Ultrafialové záření UVC likviduje bakterie a viry, robot TRIFFID je vybavený UVC lampou o výkonu 11 W. Zdroj je umístěn ve výšce metr nad podlahou tak, aby mohl z bezprostřední blízkosti ozařovat nábytek a vybavení místností, třeba desky stolů, klávesnice, nebo nemocniční postele.
Záměr nesvítit germicidní lampou na podlahu, ale naopak dezinfikovat objekty ve výšce desky stolu, se ukázal jako konstrukční výzva. Bylo nutné přenést signály z úrovně hrany stolu dolů na nárazník robota, podle kterého původní vysavač pozná, že narazil do překážky a změní směr.
Dalším oříškem bylo napájení germicidní lampy. „Úpravy původního elektrického zapojení a systém napájení germicidního zdroje navrhl kolega Zbyněk Strecker. Využil k tomu baterii pro napájení dronu, při plném nabití je doba svícení naší UVC lampy zhruba tři hodiny. Pohon robota využívá původní baterii vysavače a plně nabitý vydrží pracovat rovněž po dobu tří hodin,“ popsal Křenek.
Výzkumníci přiznávají, že nemají vyčísleno, jak přesně je jejich pohyblivý pomocník účinný. „Nemáme ambici zajistit naším robotem stoprocentní dezinfekci prostor. Množství virů každopádně minimálně sníží,“ ujišťuje Křenek. Germicidního robota si nyní do zkušebního provozu půjčila brněnská Nemocnice Milosrdných bratří. „I když podnětem pro vývoj robota byla koronavirová epidemie, jeho možné použití je směřováno obecně k nechemické dezinfekci a sterilizaci všude tam, kde je potřeba. Kromě nemocničních zařízení nebo poliklinik například taky v kancelářích, obchodech nebo restauracích,“ uzavřel Křenek.