Bylo nebylo, žil byl jeden muž, který si opravoval historické auto. A u toho ho napadlo: „Co kdybych o tom napsal technickou pohádku pro děti?“. Tak by mohl začínat příběh absolventa FSI Martina Sodomky. Na kontě má už šest knih pro děti a mládež, které popularizují nejrůznější technické obory.
Na Fakultě strojního inženýrství VUT vystudoval průmyslový design. V roce 1993 si Martin Sodomka založil grafické studio a od následujícího roku začal spolupracovat s vydavatelstvím Computer Press. Tehdy ještě na vlastní knihu ani nepomyslel, tvořil ale obálky pro knihy jiných autorů.
Pak ale našel svoji osudovou Škodu Octavii z roku 1963. Právě při renovaci historického vozu Martina Sodomku napadlo napsat knihu pro děti, kde jim vysvětlí, z čeho se takové auto vlastně skládá a jak funguje. Svůj nápad uskutečnil a v roce 2012 vydal vlastním nákladem první knihu Edice technických pohádek Jak si postavit auto. První výtisk byl rychle rozebrán a bylo jasné, že pohádka, kterou provázejí krysák Arny a vrabčák Zíla, má u dětí úspěch.
Následovaly tituly Jak si postavit letadlo, Jak si postavit motocykl, Jak si postavit dům a Jak postavit železnici. Všechny knihy se ihned po uvedení na trh staly bestsellery a daří se jim také v zahraničí. A nutno dodat, že Martin Sodomka je nejen autorem textů, ale coby grafik všechny své knihy také sám ilustruje.
Na podzim roku 2019 Sodomka zabrousil do zcela nového oboru, totiž do fyziky. Postavičky z říše zvířat tentokrát v rolích hlavních hrdinů nahradili mladí studenti technické školy. Ti zkoumají teoretickou možnost cestování vesmírem a stanou se součástí nečekaného dobrodružství. Děti se pak na jejich příběhu srozumitelně dozvědí základní principy moderní fyziky, konkrétně teorie relativity a kvantové mechaniky.
Už v době vydání své poslední knihy měl autor podle svých slov v hlavě nápady na další tituly. Zatím to tedy vypadá, že příběh autora technických pohádek můžeme ukončit zcela pohádkově: „A žil a psal šťastně až do smrti.“
Článek o poslední knize Martina Sodomky Mimoprostor a základy moderní fyziky si můžete přečíst zde.
Další zajímavé příběhy ke 120. výročí založení fakulty přinášíme postupně v rubrice 120xFSI. Pokud budete mít i vy pro rubriku zajímavý námět, dejte nám o něm vědět na e-mail Ivety Zieglové zieglova@fme.vutbr.cz. |