Ačkoliv posledních 28 let její kariéry je nerozlučně spojeno s Fakultou podnikatelskou a Alena Kocmanová je tak dnes jednou z těch, kdo se podílel na vzniku fakulty, vždycky tomu tak nebylo. Na strojní fakultě VUT sice nakonec vystudovala ekonomický obor, ale ještě v polovině studia nic nenasvědčovalo tomu, že z ní bude ekonomka. Jaký tedy byl její příběh?
Strojní fakultu absolvovala v roce 1980 a nastoupila do podniku Agrozet. Technika ji ale původně vůbec nelákala a už vůbec netoužila po studiu ekonomiky. Jak sama říká, všechno bylo úplně jinak. Na základní škole ji bavil dějepis a chtěla studovat archeologii, ale kvůli nevyhovujícímu kádrovému profilu se nedostala na gymnázium, a tak nastoupila na strojní průmyslovku na Sokolskou. „Tím bylo tak nějak rozhodnuto, jakým směrem dál půjdu. Po maturitě jsem šla na strojní fakultu a překvapivě mě to začalo bavit. Jak mě matematika a fyzika na střední vůbec nepřitahovala, tak na fakultě mě díky tamním pedagogům tyto předměty začaly bavit,“ vzpomíná Alena Kocmanová. Když se měla ve třetím ročníku rozhodnout o specializaci, chtěla jít na materiálové inženýrství k Evě Münsterové. „To mě bavilo a dodnes lituji, že jsem to neudělala.“ Mladé studentce bylo totiž řečeno, že má jít na ekonomický směr, že pro děvče je to lepší nejen z hlediska náročnosti studia, ale i možnosti uplatnění. „Po studiu prý nastoupím na ekonomické oddělení nějakého strojírenského podniku, stejně se brzy vdám a budu mít děti a vždycky se tam pak můžu vrátit,“ vypráví ekonomka, která své rádce poslechla a vystudovala ekonomiku. Stále ji to prý ale nebavilo a změnilo se to, až když začala dělat v pozdějších letech výzkum.
Další zajímavé příběhy ke 120. výročí založení fakulty přinášíme postupně v rubrice 120xFSI. Pokud budete mít i vy pro rubriku zajímavý námět, dejte nám o něm vědět na e-mail Ivety Zieglové zieglova@fme.vutbr.cz. |
Po revoluci, kdy v Agrozetu pracovala již 11 let, se vrátila na Strojní fakultu VUT na katedru ekonomiky a řízení strojírenské výroby. "Učila jsem ekonomickou analýzu a díky spolupráci s Cheposem mě začal zajímat i výzkum.“ Mezitím se pomalu schylovalo k založení nové fakulty VUT – ekonomické fakulty, na které působí dodnes. Přibližně od roku 2000 se zaměřuje na výzkum v oblasti environmentálního účetnictví. "To, že jsem v počátcích výzkumu hledala nějaké způsoby propojení a že jsem nakonec ekonomiku provázala s životním prostředím, to mi myslím dala strojní fakulta, kde jsem za studií spojila techniku s ekonomikou.“
Celý rozhovor s naší absolventkou přináší univerzitní časopis Události.