Čtvrtý zářijový pátek se každoročně koná Noc vědců, celorepubliková akce popularizující vědu a výzkum. Fakulta strojního inženýrství se prezentovala v Technickém muzeu v Brně, kam zamířilo 1600 zájemců o vědu.
Mottem letošního ročníku bylo „Budiž noc a budiž světlo“. Organizátoři se tak přihlásili k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií, který pro rok 2015 vyhlásila OSN. Některá stanoviště FSI byla zaměřená přímo na světelné jevy a jejich objasnění.
PROGRAM NA STANOVIŠTÍCH
- Světlo – difrakce, disperze, interference… A co dál?
Proč je obloha modrá? Jak postupovat, když světlo lidem již nestačí? Jaká další tajemství se dají z vlnové povahy světla získat?
- "Vyšší matematika nám osvětluje nejskrytější pravdy a vynáší je na světlo." Citát matematika Leonharda Eulera (1707-1783)
V jaké pozici se nachází Slunce, Měsíc a Země při úplném zatmění Slunce? Co je to stín a polostín? Jak souvisí ohniskové vlastnosti paraboly se světlem?
Pro děti i dospělé byly připraveny snadné i těžší matematické úlohy. - Jak se rodí závodní formule?
Tým složený ze studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně prozradil, jak se plní dětské sny. Představil formuli, kterou zkonstruovali studenty FSI a se kterou se úspěšně účastní mezinárodních závodů. - Seznamte se se strojařskou virtuální realitou
Nasaďte si 3D brýle a vstupte s námi do dalšího prostoru. - Od rentgenového snímku k technickým výpočtům
- Balistický záchranný systém Galaxy GBS 10
Dron je v poslední době velmi často skloňované slovo. Ale jak je to s jeho bezpečností? Dokážeme drony zachránit?
- Fotoelasticimetrie – jak pomocí světla určit namáhání tělesa Jaké jsou principy této metody?
- Rapid prototyping a velkorozměrový 3D tisk
- BUT Chicken Wings – ambiciózní tým mladých konstruktérů z brněnské techniky
Tým BUT Chicken Wings tvoří pět studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně studujících na Leteckém ústavu. Studenti nejprve vytvořili konstrukční návrh letounu a následně své poznatky převedli do praxe při jeho výrobě. A jak letoun uspěl na náročných mezinárodních závodech v Německu? - Když přijde noc, robot si poradí i bez světla
Záření, které právě před 120 lety pro lidstvo poprvé objevil německý fyzik Wilhelm Röntgen a po němž je také pojmenováno, bylo již od dob svého objevu využíváno především pro lékařské účely. Jaké je jeho využití na FSI?
Co je to Rapid prototyping a k čemu slouží? Představili jsme velkorozměrovou tiskárnu, kterou vyvinuli studenti Ústavu konstruování FSI. Výhodou tiskárny je velký pracovní prostor, který umožňuje tisk dílů až o rozměrech 600x300x200 mm.
Odborníci z Ústavu automatizace a informatiky FSI představují robotiku známou i neznámou.
VELKÉHO ZÁJMU ZE STRANY NÁVŠTĚVNÍKŮ SE TĚŠILY I 3 POPULÁRNĚ NAUČNÉ PŘEDNÁŠKY
- Expedice za úplným zatměním Slunce 2015 – Faerské ostrovy
- Expedice za úplným zatměním Slunce 2015 – Špicberky
V pátek 20. března 2015 nastalo zatmění Slunce. V pásu totality, tedy úplného zatmění Slunce, ležely Špicberky a část Faerských ostrovů. Na obě tato místa zamířila česká expedice složená především z odborníků a studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. O své poznatky z expedice se s návštěvníky Noci vědců podělili Mgr. Jana Hoderová, Ph.D. a prof. Miloslav Druckmüller z Ústavu matematiky FSI VUT v Brně. - Nanotechnologie aneb když je světlo malé. Poutavě o poutavém světě nanotechnologí přednášel prof. Jiří Spousta z Ústavu fyzikálního inženýrství FSI VUT v Brně.
Oficiální stránky celorepublikového organizátora Noci vědců:
www.noc-vedcu.cz
www.facebook.com/nocvedcuoficial