Dne 4. října 2019 proběhlo v Paříži jednání zástupců vysokých škol ze střední a východní Evropy, integrovaných do tzv. Double Degree programu Industrial Engineering s francouzskou Grande École Arts et Métiers ParisTech (ENSAM ParisTech).
Tato přední francouzská univerzita má 8 univerzitních kampusů (Paris, Metz, Bordeaux, Angers, Lille, Cluny, Châlons-sur-Marne, Aix-en-Provence) a 3 výzkumná centra s celkovým počtem 6200 studentů a přibližně 700 zaměstnanců. Škola se pyšní řadou úspěšných inženýrů, jako jsou Pierre Bézier, Louis Béchereau, Louis Coatalen či Pierre Angénieux. Klíčovými partnery univerzity jsou společnosti jako SNECMA, Safran, Dassault a další, zabývající se leteckým a kosmickým programem (raketové nosiče Ariane, stíhací letouny Rafale) i počítačovou podporou výrobních technologií (např. programovým systémem CATIA).
Foto: Miroslav Píška
Během jednání byly shrnuty výsledky spolupráce, která započala v roce 2004. Za českou stranu bylo potěšením konstatovat, že doposud je celkem 31 úspěšných absolventů tohoto programu a v příštím roce patrně přibude 5 dalších. Čeští studenti zaujímají v hodnocení této školy výjimečné postavení, protože zde máme nositelku Zlaté medaile zakladatele školy – vévody La Rochefoucauld Liancourta a 3 stříbrné medaile. Naši studenti vyhráli řadu prestižních soutěží i u nás (Cena Edwards, TOP 8 z VUT). Řada z nich má buď prestižní zaměstnání (Airbus Hamburk, CERN, ABB, Honeywell, Saint Gobain, atd.) nebo studuje či dokončilo doktorské vzdělání (TU Padova, Itálie, KU Lovaň, Belgie, Aix-en-Provence, Francie nebo FSI VUT v Brně).
Důležitost této spolupráce v letošním roce zvýraznil velvyslanec Francie v České republice, pan Dr. Roland Galharague, který osobně navštívil VUT v Brně a Ústav strojírenské technologie FSI VUT v Brně. Spolupráci podporuje mj. Alliance Française Brno, která poskytuje studentům bezplatné konverzační kurzy ve francouzštině s rodilými mluvčími. Studenti i absolventi jsou pak dlouhodobě kontaktováni v rámci programu Alumni, kde mohou získat aktuální nabídky zaměstnání nebo zastupování firem ve Francii a u nás.
Foto: Miroslav Píška
Na úspěšném jednání bylo oznámeno, že tato spolupráce s VUT v Brně bude i nadále pokračovat. Současným i budoucím studentům tohoto programu budou otevřeny tzv. Letní a Zimní školy, ve kterých se mohou seznámit se špičkovou výzkumnou technikou ve 14 laboratořích v rámci všech kampusů, podporujících nejmodernější vědecké trendy. Tuto techniku pak budou moci používat pro řešení svých diplomových nebo doktorských prací. Dále se rozšíří nabídka programů výhradně v anglickém jazyce ve Francii, což může znásobit počty uchazečů ze střední i východní Evropy.
Za českou stranu se jednání účastnili ředitel Ústavu strojírenské technologie prof. Ing. Miroslav Píška, CSc. a úspěšná absolventa studia paní Ing. Petra Ohnišťová, MSc.
Více informací o Double Degrer programu Industrial Engineering najdete zde.