Na skládkách končí v ČR každoročně více než 2,5 milionu tun komunálního odpadu. Od roku 2030 přitom bude skládkování plně zakázané. Zásadní otázka „Co s nevytříděným odpadem?“ byla hlavním tématem nedávné odborné konference zástupců Jihočeského kraje. Konference se účastnili kolegové z Ústavu procesního inženýrství FSI VUT v Brně (ÚPI), kteří se problematikou zpracování odpadů dlouhodobě zabývají.
Co je pro kraj nelepším řešením, by měly ukázat výsledky studie, která se bude zpracovávat začátkem roku 2020 a na které se odborníci z ÚPI budou podílet. Využijí zde komplexní přístup zahrnující optimalizaci svozu odpadů, který je založený na aplikaci zcela unikátního výpočtového systému NERUDA. Výsledky výpočtů přispějí k efektivnímu investičnímu plánování, zjednodušeně řečeno kde umístit – opět unikátní – zařízení na energetické využití odpadů s modulárním kontejnerovým uspořádáním.
Z konference přinášíme reportáž, která byla odvysílána na ČT1 v pořadu „Události v regionech“. K problematice logistiky se ve stručném vstupu vyjadřuje Dr. Jiří Gregor z ÚPI a navazuje tím na předchozí vstup Ing. Jana Krišpína, jednoho z vynikajících nedávných absolventů ÚPI (1:00 až 3:05 minuta vysílání). Obdobný komplexní přístup je předmětem řešení výzkumného projektu centra kompetence s aplikací na čištění hladin moří a oceánů od (především plastového) odpadu, který bude představen na světové výstavě EXPO 2020.