V sobotu 27. června 2020 uplyne 70 let od justiční vraždy Milady Horákové. Fakulta strojního inženýrství VUT se připojuje k institucím, které připomenutím tohoto výročí uctí památku osobnosti, která je svou odvahou a postojem i dnes inspirací nám všem.
V následujících dnech se bude možné s Miladou Horákovou „setkat“ na nejrůznějších komunikačních kanálech fakulty i v jejích prostorách. Využity k tomu budou mj. i materiály iniciativy Milada 70.
Velké plakáty budou umístěny u vstupů v budovách A1 a A4, výročí připomenou i obrazovky rozmístěné po fakultě. V pátek a v sobotu pak na budově fakulty zavlaje černý prapor.
Česká politička JUDr. Milada Horáková byla odsouzena za vykonstruované spiknutí a velezradu a jako jediná žena byla v rámci těchto procesů popravena. Zinscenovaný proces posloužil nejen k likvidaci politických odpůrců, ale i k zastrašení široké veřejnosti a potlačení jakéhokoliv projevu názoru, který byl v rozporu s komunistickou ideologií.
Hluboce věřící Milada Horáková byla odvážná a zásadová žena, kterou nezlomily ani nejtvrdší výslechy gestapa a Státní bezpečnosti. I během procesu se otevřeně stavěla za své ideály i za ideje Beneše a Masaryka. Po odsouzení k trestu smrti odmítla žádat o milost, prosila však o shovívavost pro ty, kdo byli souzeni spolu s ní. „Svůj trest nesu odevzdaně. Před soudem svého svědomí jsem obstála,“ napsala Horáková v posledním dopise, který dokončila hodinu a půl před svou popravou.
Poprava Milady Horákové byla vykonána na dvoře pankrácké věznice. Její ostatky byly zpopelněny, nepohřbeny a dosud nebyly nalezeny. V roce 1968 nejvyšší soud zrušil nezákonný rozsudek, ale až po roce 1990 proběhla její plná rehabilitace. V roce 1991 prezident Václav Havel udělil JUDr. Miladě Horákové in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy a v roce 2004 byl 27. červen, den popravy Horákové, vyhlášen významným dnem jako Den památky obětí komunistického režimu.
Více o této významné české osobnosti najdete např. na webu České televize.