Multifunkční hrotová bruska ze Slováckých strojíren, na jejímž vývoji firma spolupracovala s VUT a ČVUT, si z letošního strojírenského veletrhu v Brně odnesla zlatou medaili. Jak funguje takzvaný digitální stín, na kterém pracovali odborníci z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky, ukazuje video.
Multifunkční hrotová bruska využívá prvků průmyslu 4.0. „Jde o jednu z inovací v oblasti zvyšování přesnosti. Do stroje jsme integrovali speciální interferometrické zařízení, které posuzuje přesnost zařízení. Součástí řešení je také možnost prohlédnout si celý stroj ve virtuální realitě, jako takzvaný digitální stín. Díky němu se budou moci zákazníci na stroj podívat, i když budou třeba na druhé straně zeměkoule, nebo dříve, než vůbec vznikne prototyp,“ popsal již dříve Michal Holub z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky FSI.
Digitální stín je výsledkem dlouhodobého vývoje týmu odborníků z ÚVSSR. Řešení lze rozdělit na tři části. "První spočívá ve snímání dat ze stroje a jejich přenosu do serverové části celkového technologického řešení. Druhá část je reprezentována zpracováním těchto dat na serverové straně technologie; zde je zároveň tvořeno to, čemu se říká digitální stín stroje. Poslední částí je pokročilé uživatelské rozhraní, které je v tomto případě vytvořeno ve virtuální realitě," vysvětluje Jiří Kovář z ÚVSSR, který s kolegou Jiřím Kroupou celé softwarové řešení vytvořil.
Stroj je umístěný ve výrobním závodu Slováckých strojíren TOS Čelákovice. Uživatel si může ve virtuální realitě zobrazit i aktuální parametry stroje, jako třeba teplotu, tlak, zatížení a další. „Aktuálně umíme monitorovat a zobrazit kolem pěti stovek parametrů,“ dodává Holub. Uvedené hodnoty pak mají vliv na přesnost stroje a je možné je zobrazit i zpětně.
Výstup digitálního stínu vznikl za podpory projektu NCK MESTEC (Národní centrum kompetence Mechatroniky a chytrých technologií pro strojírenství, https://nccmestec.com/), TA ČR, TN01000071.