Třetí březnovou sobotu zaplnili VIDA! Science centre roboti. O zábavný program pro celou rodinu VIDA! ROBOTI mělo zájem více než patnáct set malých i velkých návštěvníků a jsme rádi, že se zapojili také do doprovodného programu, který připravila naše fakulta.
Během celé soboty měli návštěvníci příležitost vyrobit si svého robota, např. svítícího, dřevěného nebo papírového, popovídat si s mluvícím robotem Karlem Pepperem, který umí mluvit česky i anglicky, začínat rozhovory s ostatními nebo lidi aktivně vyhledávat. Dozvěděli se, jak robot Pepper funguje, co musí umět nebo co nikdy nesmí udělat. Ale také si mohli díky kvízu vyzkoušet, zda poznají básně napsané umělou inteligencí.
Na své si přišli i starší děti a dospělí, pro které byly připraveny speciální přednášky. Michal Vavrečka z ČVUT přiblížil, proč vývojáři vytváří roboty podobné lidem. Jiří Krejsa z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI zase vysvětlil, proč je pro roboty snadné udělat salto, ale otevřít kliku nikoliv.
PROGRAM FSI
Do doprovodného programu se zapojili také studenti z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, konkrétně z Mechatronické laboratoře, Ústavu automatizace a informatiky a týmu TU Brno Racing.
Jízdu na světových závodištích si mohli zájemci užít díky simulátoru studentské formule, dále si mohli vyzkoušet souboj s Air Hockey Robot i obdivovat robota, který dokáže vyřešit hlavolam Hanojské věže. Poslední stanoviště patřilo mechatronickým modelům, kde na návštěvníky číhal robotický pavouk.
Ti nejmladší si mohli odnést domů aršíky a z nich si vystříhat PEXESO čtvrté průmyslové revoluce se ikonkami jednotlivých technologií, které se v rámci kyberfyzikálních systémů čtvrté průmyslové revoluce používají, které připravili pracovníci Ústavu automatizace a informatiky FSI VUT Brno. Co která ikonka představuje, jim mohli rodiče přečíst a vysvětlit z připraveného doprovodného textu zmíněného PEXESA.
Foto: Archi VIDA!