Ústav automobilního a dopravního inženýrství pořídil moderní elektromobil Škoda Enyaq 60 iV, který je doplněn měřicím systémem a podporou sběru dat pro autonomní řízení. Vše bylo financováno z projektu SPACE a z prostředků ústavu.
Hlavní využití najde automobil při výuce v předmětech magisterského a bakalářského studia jako jsou Experimentální metody, Automobily, Dynamika vozidel, automobilní inženýrství, Koncepční vývoj vozidel, Motorová vozidla a Alternativní pohony. Z tohoto experimentálního vozidla vzniká pojízdná laboratoř, která bude v reálném čase poskytovat velké množství dat, která jsou a budou ukládána na server ÚADI. Předpokládáme následně vytvoření cloudového řešení v Microsoft Azure. Dodavatelem měřicího systému je firma PCS spol. s r. o. Měřicí systém, který je elegantně schován pod podlahou zavazadlového prostoru, sbírá přes 400 veličin z vnitřních sběrnic vozu. Moderní elektromobily na platformě MEB využívají jako jednu ze sběrnic rychlý průmyslový ethernet (tedy sběrnic, kterou známe z rozvodů rychlého internetu v budovách). Proto je součástí systému ve vozidle jednotka Vector VN5620, tedy vysoce výkonné síťové rozhraní pro automobilový Ethernet a CAN/CAN FD, přes kterou jsou data z vozu posílána do systému Imc. Vozidlo je vybaveno nezávislou realtimovou GPS, takže všechna sbíraná data lze zobrazovat v mapových podkladech. Ve vozidle je také nainstalován LTE modem Teltonika LTE, data jsou odesílána z vozu průběžně přes GSM síť. Nový elektromobil lze přirovnat k pojízdnému webovskému serveru, kde se dá dívat na řadu dat v reálném čase.
Ke zpracování dat z vozidla bude využíván software Imc FAMOS, jehož licencemi je vybavena PC učebna ÚADI. Jedná se o zcela ojedinělý software pro analýzu a vyhodnocení naměřených dat pomocí široké škály matematických, statistických, vyhodnocovacích a dalších funkcí sestavovaných do rozsáhlých sekvencí. Exportem dat do MATLABu mohou studenti využít i možnosti tohoto systému, ke kterému mají standardně přístup.
V současné době designové studio pracuje návrh polepů vozidla, aby všude, kam přijede, bylo vidět, že se jedná o experimentální vozidlo Vysokého učení technického v Brně. Během prázdnin bude do vozidla instalována řada kamer a dalších snímačů, které znáte z autonomních vozidel. Představení vozidla v novém designu s plnou výbavou proběhne v rámci Noci vědců 30. 9. 2022, kdy veřejnost uvidí, jak jsou dnes všechny smysly řidičů doplňovány množstvím dat ve vozidle, které v budoucnosti umožní autonomní řízení nejen samostatných vozidel, ale dopravy ve městech a na dálnicích jako celku.
Spolufinancováno z projektu Study practical with adaptive contemporary equipment (SPACE), CZ.02.2.67/0.0/0.0/18_057/0013326, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání.