VUT v Brně poskytlo dvoranu svého rektorátu pro diskuzi o budoucnosti robotů a robotizace. Akce proběhla 23. ledna 2023 večer před zahájením 10. jubilejního ročníku konference ROBOTY 2023.
Vedení VUT vyhovělo pořadatelům konference, kteří měli v plánu uspořádat odbornou prognostickou diskuzi o budoucnosti robotů v nezávislém akademickém prostředí, které by se zúčastnili jak zástupci vysokých škol, tak průmyslových robotických firem i našich státních a vládních institucí. Cílem speciálního diskuzního setkání bylo zhodnotit současnost i budoucnost robotů a robotizace z hlediska konstrukce, používání, vzdělávání, využívání nových technologií, možných přínosů, ale i hrozeb.
Diskuzi moderoval za pořádající firmu Trade Media International její výkonný ředitel Mgr. Lukáš Smelík, šéfredaktor české verze časopisu Control Engineering. Za VUT pro tento mimořádný panel byli vybráni dokonce dva pracovníci FSI, doc. B. Lacko z ÚAI a Ing. Jan Vetiška Ph.D. z ÚVSSR, což dokumentuje významnou posici FSI VUT v oblasti průmyslové robotiky. Účastníci prezentovali a diskutovali řadu problémů, včetně problematiky ekonomické efektivnosti, ale i bezpečného používání robotů. Proto také v závěru zaznělo připomenutí, že americký spisovatel Issac Asimov, poprvé v březnu 1942 ve své povídce „Hra na honěnou“ („Runaround“) formuloval „Zákony robotiky“.
- Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
- Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
- Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem.
Issac Asimov upozornil, že vývoj a využívání robotů a umělé inteligence nemohou být samovolnými a neomezenými procesy, ale musí být limitovány alespoň těmito zákony.
U příležitosti 10. výročí konference je nutno připomenout, že konference patří k významným setkání odborníků na robotizaci, což je možno doložit i skutečností, že se jí vícekrát osobně aktivně referáty zúčastnili odborníci ze všech světových výrobců robotů , zástupci International Federation of Robotics (letos např. Susanne Bieler) a u příležitosti 100. výročí vzniku slova ROBOT, které použil český spisovatel Karel Čapek ve své divadelní hře RUR, konferenci v roce 2020 osobně navštívil ředitel dánské firmy Universal Robots pan Esben Østergaard, který navrhl prvního kolaborativního robota už jako student a následně ve své firmě vyrobil jejich prvou sérii, čímž odstartoval současnou éru kolaborativní robotiky. Ten byl překvapen, když se zde na konferenci v Brně dověděl, dověděl, že první průmyslové „použití slova ROBOT“ se uskutečnilo v našem městě díky podnikateli Erichu Roučkovi, který měl továrnu na výrobu kotlů v brněnském předměstí Slatina ve dvacátých letech. Ten si všiml si, jak je obsluha kotlů, kterou zajišťovali ručně topiči a strojníci, nespolehlivá. Zdokonalil svůj systém řízení důmyslnou konstrukcí natolik, že jeho automatické regulační zařízení vykonávalo řídící zásahy na základě naměřených veličin samočinně lépe než pověřený topič. Analogické přirovnání ke skutečnosti, že takové zařízení převzalo práci člověka, přivedlo E. Roučku k myšlence, aby celé zařízení označil slovem „robot“, které v té době použil právě spisovatel Karel Čapek ve své divadelní hře. Požádal spisovatele písemně o svolení používat pro tato automatická zařízení obchodní označení „E.R. ROBOT“ a spisovatel s tím souhlasil. Tímto názvem pak označoval E. Roučka svá zařízení již v letech 1924–1927. Výrobek R. Roučky byl tedy zřejmě první technickou soustavou označovanou slovem „robot“ a to již v druhé polovině dvacátých let, tedy 40 let před tím, než se slovo robot běžně začalo používat na začátku šedesátých let minulého století s nástupem průmyslových robotů!)
Před zahájením panelové diskuze předal Mgr. L. Smelík doc. Doc. B. Lackovi, který měl v roce 2013 zahajovací přednášku na první konferenci o významu robotů, čestnou plaketu za spolupráci při organizování 10 ročníků konferencí ROBOTY.
Posluchači v sále se v neformální rozpravě v prostorách dvorany shodli na skutečnosti, že tento typ diskuzí slouží k lepšímu pochopení vzájemných problémů při výzkumu a následném využívání robotů v praxi, což přispívá k lepší spolupráci vysokých škol a průmyslovou praxi.