Světová špička optické metrologie na bázi počítačového vidění vzniká na Fakultě strojního inženýrství v Brně. Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky společně s firmou X-Sight posouvá hranice metody digitální korelace obrazu v rámci VisionLabu, společné platformy pro vzdělávání, výzkum a vývoj měřicích zařízení, jež vynikají nad globální konkurencí.
Partnerství mezi univerzitami a firmami jsou zcela zásadní, protože umožňují přístup k nejmodernějšímu vybavení, materiálům a financování, jež nejsou jinak dosažitelné. Napomáhají také transferu nových technologií a komercializaci. Spolupráce mezi Ústavem mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky (ÚMTMB) FSI VUT a společností X-Sight je ve zmíněném ohledu exemplární. Naplňuje tyto předpoklady efektivním zapojením ústavu do inženýrské praxe a vývoje nejmodernějších měřicích zařízení na bázi umělé inteligence a digitální korelace obrazu (DIC). Přitažlivost počítačového vidění z perspektivy nastupujících inženýrských a výzkumných specialistů spočívá v tom, že jde o velmi progresivní a relativně mladý multidisciplinární obor. To umožňuje nacházet nové směry výzkumu i vývoje aplikací DIC, což je jedno z hlavních poslání VisionLabu. V jeho rámci ÚMTMB a X-Sight realizují výzkumné aktivity vycházející z požadavků inženýrské praxe a vědy. Cílem je posunout aplikaci optických metod do existujících a nových oblastí, v nichž se doposud považuje DIC za neuplatnitelný.
Mezi aktuálně řešená výzkumná témata patří:
-
Vibrografie s využitím počítačového vidění a umělé inteligence - Probíhá výzkum a vývoj optometrického zařízení pro bezkontaktní měření vibrací a vizualizaci modálních a provozních tvarů kmitů periodických a kvaziperiodických dějů s využitím umělé inteligence.
-
Měření šíření trhlin - Výzkum nových metod optické analýzy šíření trhlin v cyklicky zatěžovaných vzorcích a komponentách a jejich průběžné měření s využitím nejmodernějších metod obrazové korelace.
-
Optické měření polohy rotačních částí strojů - Vývoj postupů pro určení polohy rotačních částí strojů a jejich pouzder s cílem přípravy nových měřicích nástrojů pro běžnou inženýrskou praxi při vývoji a testování vysokootáčkových strojů.
-
Měření mikroposuvů při analýze zbytkových napětí - Analýza vlivu zbytkového napětí na chování komponent je přínosná zejména při zkoumání životnosti, lomového chování, odolnosti vůči korozi nebo rozměrové stability. V rámci výzkumu vzniká automatizovaná metoda optického měření, která by nahradila tenzometrické růžice při měření zbytkových napětí odvrtávací metodou.
Prostřednictvím VisionLabu jsou taktéž poskytovány odborné služby a měření mechanických veličin. VisionLab a společné VaV iniciativy tvoří z týmu X-Sight Jan Čepela, Petr Gajdoš a Michal Vajdák, absolventi FSI VUT, jejichž pomyslný kruh na poli vývoje DIC se uzavírá vedením talentovaných kolegů v oboru. Mezi ně patří studenti Petr Boháč, Bořek Ščerba a Gabriel Cabaj. Výzkumné aktivity ÚMTMB vedou Tomáš Návrat a Dávid Halabuk.
Propojení výzkumu DIC metody a výuky je velmi perspektivní díky vysoké pravděpodobnosti pracovního uplatnění. Studenti se mohou při studiu zapojovat prostřednictvím VisionLabu do praktických experimentálních činností a získávají podněty a vedení pro závěrečné práce, a to jak v bakalářském, magisterském, tak i doktorském studiu.
Odkazy
ÚMTMB: www.umt.fme.vutbr.cz/cs/
Facebook ÚMTMB: www.facebook.com/UMTMB
VisionLab: www.visionlab.tech
X-Sight: www.xsight.eu