Fakulta strojního inženýrství zavede od příštího akademického roku nové standardy výuky v duchu Průmyslu 4.0. Opatření bude zahrnovat zejména automatizaci a robotizaci výuky masových předmětů. Vedení si od nového systému slibuje zvýšení efektivity výuky a v důsledku i zlepšení vědeckého výkonu fakulty.
Jako první univerzita v Česku a možná i na světě zavede FSI takzvanou výuku 4.0. S nápadem přišel odborník na automatizaci doc. Radoušek a vedení fakulty svým návrhem doslova nadchl. „Napadlo mne to jednou, když jsem znovu a znovu vysvětloval studentům látku a oni ji pořád nechápali. Připadal jsem si jako robot. A v tom mě to napadlo: robot!“ vzpomíná Radoušek.
Za necelý měsíc sestrojil prototyp robota-učitele, který formou praktické ukázky představil vedení fakulty. „Musím říct, že člověk skoro nepozná rozdíl. Robot velmi jasně a neúnavně přednášel danou látku a pak trpělivě odpovídal na naše dotazy. Skoro se bojím přiznat, že jsem až nyní pochopil některé věci týkající se pružnosti a pevnosti,“ svěřil se člen vedení, který si nepřál být jmenován.
Demonstrační hodina přesvědčila děkana s kolegy natolik, že dali projektu zelenou a automatizaci výuky plánují nasadit hned od příštího akademického roku. V dílně docenta Radouška už vznikli první čtyři roboti-učitelé. Jmenují se Miloš, Dana, Radek a Petr, podle nejoblíbenějších pedagogů z minulých let. „Zatím ještě ladíme drobné závady. Robotům občas zkratuje některý z obvodů a pak mají tendenci mluvit dál a dál a nechtějí studenty z přednášky pustit. Věřím ale, že tyto chyby brzy vyladíme a roboti budou moci nastoupit před katedru již v září,“ říká Radoušek.
Využití robotů se plánuje v první řadě pro obecné, masově navštěvované předměty. Role živých učitelů v nich zůstane jako poslední záchrana. „Pokud některý ze studentů dvakrát vyletí od zkoušky, teprve pak dostane šanci na kontakt s živým učitelem. Pokud ani poté látku nepochopí, pak bohužel,“ vysvětluje proděkan pro studium Josef Krabička. Vedení FSI si od automatizace a robotizace výuky slibuje zvýšení efektivity výuky, ale také zlepšení vědeckého výkonu fakulty. „Akademici budou mít konečně víc času. Místo, aby se trápili se studenty, budou moci v klidu bádat,“ dodává Krabička.
Docent Radoušek se pro automatizaci na fakultě natolik nadchl, že plánuje i další zlepšováky. „Už teď mám na papíře nápad na pásový dopravník, který bychom využívali na slavnostní obřady, jako jsou promoce a imatrikulace. Studenti by konečně defilovali ve správných rozestupech a přiměřenou rychlostí. Po projetí kolem senzoru by promující student dostal drobný elektrošok jako pokyn, že se má uklonit na jednu stranu, pak na druhou…,“ zasnil se Radoušek. Tato novinka je ovšem v plánu nejdříve příští léto. „Prioritu má samozřejmě výuka 4.0. Jakmile za sebe nasadím robota, vezmu si konečně po letech pořádnou dovolenou,“ těší se Radoušek.
…a je to APRÍL! Přiznejte se, na kolikátém řádku jste nás prokoukli? ;)
Celý rok pro vás na web připravujeme zprávy o dění na naší fakultě. Někdy jsou to zprávy závažné a důležité, jindy spíš zajímavé, vždy ale seriózní. Doufáme, že nám odpustíte jeden aprílový žertík a slibujeme, že celý další rok už budeme zase věcní :)
Vaše Oddělní marketingu a vnějších vztahů