Pájení, programování, 3D tisk, vymyslet něco nového, jízda pneumobilem, umělá inteligence, roboti, vyzkoušet si život vysokoškoláka. I takové byly důvody, které stovku nadšenců techniky přivedly na jednu ze šesti letních škol Fakulty strojního inženýrství. Novinkou letošní série "Léto s technikou" bylo rozšíření programu AI.CAMPu i na žáky základních škol. Druhou novinkou byla letní škola věnovaná 3D tisku a konstruování – IngCamp 2023.
Letní škola mechatroniky
Mechatronici zopakovali loňský program, během kterého středoškoláci za pět dní vytvořili vlastní funkční model projektu „solar tracker“.
Hned první den se pustili do 3D modelování součástek v programu Fusion 360. Další den byl v duchu elektroniky, kdy si účastníci vyzkoušeli změřit některé ze základních veličin a naučili se zapojovat jednoduché el. obvody. Třetí a čtvrtý den letní školy následoval úvod do programování a poté práce s Arduinem. Studenti se naučili ovládat své projekty pomocí jednoduchých sciptů. Poslední den se žáci věnovali především dokončování svých prací. Každý projekt byl následně otestován pomocí UR5.
Letní škola 3D tisku a konstruování – IngCamp 2023
Letní školu IngCamp organizovali kolegové z Ústavu konstruování letos poprvé. Studenti gymnázií i odborných škol společně po celý týden pracovali ve skupinkách na týmovém projektu spojeném s návrhem optimálního pohonu modelu auta.
Středoškoláci si vyzkoušeli celou cestu návrhu nového produktu – auta. Od nápadu přes digitální model, virtuální realitu, až po výrobu prototypu 3D tiskem. Výsledkem týmové práce byl funkční model auta, se kterým na závěr letní školy soutěžili v jízdě – největší dojezd, nejvyšší rychlost.
V mezičase byl prostor pro seznámení s vybranými laboratořemi. Účastníci letní školy měli příležitost si výstupy měření výzkumníků ověřit vlastními měřeními v akusticko-polobezdozvukové komoře, také pracovali v laboratoři biotribologie i robotického 3D tisku.
Poslední den letní školy studenty čekal závod ve slalomu v pneumobilu. Vozítko, které je poháněno energií stlačeného vzduchu, vyvinul a zkonstruoval studentský tým Pneumobil Racing Team.
Letní školu představila v pořadu Ranní Plus Českého rozhlasu Ing. Dana Foltýnová, koordinátorka letní školy (https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/22/2023-08-14, rozhovor začíná v čase 8:47:25.)
Letní škola strojírenské technologie
Holky technika baví, což se potvrdilo i na zájmu o Letní školu strojírenské technologie, na kterou se přihlásilo více holek než kluků. Z patnácti účastníků bylo osm holek, většinou z gymnázií.
Během čtyř dnů se středoškoláci seznámili s činnostmi napříč celým Ústavem strojírenské technologie. První den zavítali na Odbor technologie tváření kovů a plastů. Po úvodní přednášce se seznámili s 3D optickým systémem ARGUS a vyzkoušeli si, jaké je jeho využití pro měření deformací materiálu při procesu tváření. Druhý den se věnovali 3d tisku, od přípravy dat po finální úpravu výtisků. Třetí den přišilo na řadu slévárenství. Za pomocí modelu a jaderníku si vlastnoručně vyzkoušeli výrobu pískové formy, do které zkušení slévači dopravili tekutý kov v pánvi k lití. Závěrečný den byl věnován Rapid prototypingu, 3d scanování a metodě Reverzního inženýrství. Praktickým úkolem bylo pomocí této metody vytvořit nový model předloženého lopatkového kola. A potom již přišlo na řadu obrábění. Nejprve nekonvenční, kdy mohli sledovat výrobu gravury na rotační součást pomocí CO2 laseru. Po té studenti zjistili, jakými měřidly, senzory a měřicími přístroji mohou technologové sledovat výrobní proces, co umí zachytit termogram, nebo k čemu lze využít vysokorychlostní kameru, vibrodiagnostiku nebo akustiku emisí. Třešničkou na dortu byla ukázka konvenčního obrábění na 5-ti osém CNC stroji.
Letní škola programování, umělé inteligence a robotiky 2023 – AI.CAMP
Současně probíhala letní škola pro středoškoláky i žáky základních škol. Obě skupiny řešily podobné úkoly, které se však lišily svou náročností. Hlavním tématem byla umělá inteligence a roboti, kteří „poslouchají“.
Pod vedením lektorů z Ústavu automatizace a informatiky