Ve čtvrtek 25. ledna proběhla na Ústavu materiálových věd a inženýrství FSI celodenní akce pro středoškoláky s názvem "Staň se materiálovým expertem". Zúčastnilo se jedenáct studentů 3. a 4. ročníku brněnského Gymnázia Matyáše Lercha.
„Akce představovala pro studenty střední školy významnou příležitost pro zlepšení jejich povědomí o studiu na FSI VUT v Brně, ale také možnost rozšíření vědomostí a praktických dovedností v oblasti materiálového inženýrství,“ zhodnotila za organizátory Hana Kolevová z Ústavu materiálových věd a inženýrství.
Studenti měli možnost nejprve nahlédnout do reálného prostředí vědeckých laboratoří a seznámit se s moderními technologiemi a metodami zkoumání, což jim poskytlo lepší porozumění pro studované obory. Následovala praktická část programu, během které si studenti sami vyzkoušeli různé techniky a postupy užívané v oblasti materiálového inženýrství.
„V neposlední řadě došlo na setkání studentů s našimi odborníky, což mladým návštěvníkům umožnilo nevšední vhled do budoucích kariérních možností v oblasti vědy a techniky. Celkově akce "Staň se materiálovým expertem" představovala pro studenty střední školy nejen obohacení o teoretické znalosti, ale i cennou praxi a inspiraci pro jejich budoucí akademický a profesní rozvoj, kdy studenti odhalovali fascinující svět materiálového inženýrství,“ dodala Kolevová.
Detaily z pořádané akce
Mechanická laboratoř
V mechanické laboratoři byly studentům předvedeny základní postupy mechanického zkoušení konstrukčních materiálů. Mohli tak vidět testování materiálů při statickém, dynamickém, ale i cyklickém zatěžování. Po zhlédnutí zkoušky tahem si vyzkoušeli proměření lomových ploch a geometrie vzorků s využitím systému obrazové analýzy. V rámci demonstrace dynamických testů měli možnost sledovat, jak se mění způsob porušování vzorkového materiálu, konkrétně nízkouhlíkové konstrukční oceli, v závislosti na teplotě zkoušky.
Metalografie a světelná mikroskopie
V metalografické laboratoři si studenti připravili metalografický vzorek a vyzkoušeli si všechny kroky přípravy: řezání, lisování, broušení, leštění a leptání. Následně výsledek své práce mohli zkoumat pomocí metalografického mikroskopu s odborným výkladem a popisem zobrazované mikrostruktury daného vzorku.
Elektronová mikroskopie
V laboratoři elektronové mikroskopie byla studentům představena praktická ukázka práce na rastrovacím elektronovém mikroskopu vč. analýzy lomových ploch a vysvětlení mechanismů vzniku poškození kovových materiálů s uvedením příkladů velkých havárií z oblasti dopravy a průmyslu. Dále jim byly představeny další související analytické techniky (určování prvkového složení materiálů pomocí EDS analýzy a typu krystalografické struktury materiálu pomocí analýzy EBSD). Studenti si také mohli sami vyzkoušet přípravu vzorků pro pozorování v elektronovém mikroskopu.
Technologické laboratoře
Návštěva laboratoře tepelného zpracování a aditivních technologií studentům přiblížila procesy kalení a popouštění i jejich vliv na mechanické vlastnosti konstrukční oceli. Zde si studenti vyzkoušeli, jak se mění tvrdost a křehkost materiálu v závislosti na zvolené technologii tepelného zpracování. Byli také seznámeni s inovativní technologií Cold Spray, což je metoda nanášení povlaků za studena, otevírající nové možnosti v oblasti oprav a výroby nových dílů.