Vzděláváme mladé lidi pro povolání, která dnes ještě neexistují. Věta, která může znít jako mediální klišé, podle expertů naopak přesně odráží realitu trhu práce budoucnosti. Fakulta strojního inženýrství se jako první technická škola v Česku rozhodla zareagovat, a to poměrně radikální změnou.
Kosmický těžař, technolog umělé fotosyntézy, designér vzpomínek či inženýr pro domácí mazlíčky na solární pohon. Tato a další podobná povolání budoucnosti budou nutně potřebovat kvalifikované, technicky vzdělané pracovníky. Jak ale vzdělat mladé lidi, aby uspěli v povoláních, která zatím neexistují? Složitou otázku se rozhodlo rozlousknout vedení Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
„Vzali jsme si k ruce umělou inteligenci, protože v ní leží budoucnost. Kdo by ji měl lépe odhadnout, než právě AI?“ klade řečnickou otázku děkan fakulty Jiří Cyberlinka a pokračuje: „Dlouze jsme to s AI probírali a byli jsme opravdu překvapeni šíří potenciálních povolání, která se na nás řítí. Odpověď na tuto výzvu je jediná: vychovávat technicky vzdělané specialisty univerzálního charakteru,“ dodává.
Fakulta se proto rozhodla pro opravdu radikální řez a po vypršení stávajících akreditací zruší všechny současné studijní programy, které nahradí jediný. „Bakalářský program se bude jmenovat Základy futuristického inženýringu, navazující magistři pak mohou pokračovat v programu Pokročilý dopeinženýring zakončeným titulem UnIng., který je novým označením pro univerzálního inženýra či inženýrku, připraveného čelit všem výzvám budoucnosti,“ představuje plány děkan Cyberlinka.
Ukázka vybraných předmětů v plánovaném NMS Pokročilý dopeinženýring
Studium kvantových algoritmů a jejich schopnosti existovat současně v odevzdaném i neodevzdaném stavu.
Jak vytisknout játra na afterparty a být fit na další den. Návrh, technologie, materiály. Příklady dobré a špatné praxe.
Jak přeměnit virální videa na elektrickou energii a zachránit planetu. Koncept Dance-to-Energy, kybernetický energy harvesting jako udržitelný zdroj.
Výzkum neinvazivního mixování smoothie ve dne v noci. Součástí kurzu jsou každotýdenní cvičení. Nevhodné pro studenty s alergií na citrusy.
Zásoby inteligence na planetě nejsou nekonečné. Jak šetřit vlastní inteligenci a příliš se nevyčerpat? Predikce budoucího vývoje a návazné osobní a celospolečenské strategie. |
První držitelé titulu UnIng. by měli promovat nejpozději do deseti let. „Jsme si vědomi, že nás čeká poměrně komplikované akreditační řízení. Přeci jen chceme zavést něco, co zatím ve světě nemá obdoby. Věříme ale, že na Národním akreditačním úřadu sedí osvícení lidé, se kterými nakonec najdeme shodu. Přeci jen jde o budoucnost nás všech,“ uzavírá s nadějí Cyberlinka.
-------------------
…a je to APRÍL! Přiznejte se, na kolikátém řádku jste nás prokoukli? ;)
Celý rok pro vás na web připravujeme zprávy o dění na naší fakultě. Někdy jsou to zprávy závažné a důležité, jindy spíš zajímavé, vždy ale seriózní. Doufáme, že nám odpustíte jeden aprílový žertík a slibujeme, že celý další rok už budeme zase věcní :)
Vaše Oddělení marketingu a vnějších vztahů
P.S.: Při vzniku tohoto článku byla využita přirozená i umělá inteligence.
Neplecha ukončena Co jsme fakultě provedli na apríla v minulých letech? Připomeňte si starší texty: |