Invalidní vozík, chodítko, odrážedlo nebo hybrid skateboardu a saní. I s takovými nápady přišli studenti designu z Česka a Rakouska, kteří se v březnu potkali na mezinárodním designérském workshopu na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT. Zadáním byla mobilita dětí a také materiál: ohýbané dřevo.
To páteční ráno byla v učebně na Ústavu konstruování jiskřivá atmosféra, plná úžasných nápadů a taky špetky napětí. Po čtyřech dnech usilovné práce měly studentské týmy představit porotě své nápady, a tak byla lehká nervozita na místě.
„První den workshopu jsme navštívili firmu TON, kde se studenti a studentky seznámili s technologií ohýbaného dřeva. Zadání pak znělo navrhnout produkt dětské mobility s využitím této technologie, aby získané znalosti aplikovali v praxi. K dispozici měli materiály a zázemí pro celý návrhový proces – od prvního nápadu a brainstormingu, přes tvorbu koncepčních modelů z lepenky a drátu až po 3D tisk finálního řešení,“ přibližuje jedna z organizátorek workshopu Darina Zelenitca z Odboru průmyslového designu FSI.
Osm týmů tvořili studující průmyslového designu z VUT a jejich vrstevníci z Odboru designu a environmentálního inženýrství ze Salzburg University of Applied Sciences. „Práce v mezinárodním týmu je pro studenty velmi přínosná, protože každý člen přináší jiný pohled na řešení problémů. Zatímco naši studenti se soustředí převážně na technické aspekty návrhu, studenti z FH Salzburg kladou důraz na udržitelnost a marketing. I když může během procesu vzniknout hodně třecích ploch, ve výsledku se díky této různorodosti skvěle doplňují,“ říká další z organizátorů akce Pavol Lupták.
Nápad je první krok
„Náš produkt se jmenuje Walkie a jde o dětské chodítko. Je lehké, má nastavitelnou výšku, takže poroste s dítětem. Aby se dětem líbilo, mohou si zvolit barevnou kombinaci a taky obrázek na čelní panel,“ začíná prezentaci jeden z týmů. Vzápětí dostávají feedback od poroty, v níž zasedli zkušení designéři z obou pořádajících škol. Každý studentský tým musel během čtyř dnů připravit nejen závěrečnou prezentaci, ale také vytvořit koncepční maketu a 3D tištěný model.
Tak jako už mnohokrát se i na tomto workshopu ukazuje, že design není jen o tom „dělat hezké věci“. Studenti každou prezentaci začínají podrobným vysvětlením, proč si daný produkt vybrali, jak přemýšleli o jeho uživatelích, jejich potřebách a preferencích.
Perfektně to vystihl například tým, který představil své odrážedlo Rollio. „Jak děti rostou, je potřeba neustále kupovat nové věci. Náš produkt se dá snadno změnit ze čtyřkolky pro velmi malé děti na dvoukolku pro starší děti, které už udrží balanc. Tím šetříme peníze i místo a výrobek roste s dítětem,“ prezentovali studenti svůj nápad a od poroty sklidili velkou pochvalu. „Jediné, co bych doporučil změnit, je barevnost. Malé děti barvou přírodního dřeva nezaujmete,“ zhodnotil designér Marcus Schranzer ze salcburské univerzity v rámci následné debaty.
Velmi odvážný design pak předvedl tým s nápadem nazvaným Blizz, který navrhl jakési dvojprkno pro všechna roční období: v zimě může sloužit jako saně nebo boby, v létě stačí připevnit kolečka a jde o variaci na skateboard. I když nad návrhem porota vznesla několik technických otazníků, zároveň velmi ocenila odvahu týmu přijít se zcela novým konceptem.
Pokud vás zajímá, s jakými nápady přišly jednotlivé týmy, stavte se ve středu 9. 4. 2025 ve 14 hodin do brainLABu (A3/110 – strojLAB konstruování) na výstavu. |
„Náš odbor tento workshop pořádal již počtvrté a jsme velmi spokojeni s jeho dobrou přípravou, průběhem i zajímavými výsledky. Věříme, že si studenti odnesli nejen nové znalosti o technologii ohýbaného dřeva, ale také cenné zkušenosti ze spolupráce v mezinárodním týmu. Zároveň si našli nové kamarády a zlepšili své měkké dovednosti, i o tom koneckonců tyto workshopy jsou,“ uzavírá Zelenitca.
Workshop se konal díky mezinárodnímu programu AKTION Česko-Rakousko.