Na Fakultě strojního inženýrství VUT se postupně mění způsob zpřístupňování studijních materiálů. Od září 2024 se výrazně rozšířilo využívání Digitální knihovny VUT. Co všechno tato platforma nabízí a jak ji mohou studující a vyučující využívat naplno?
Jak vysvětluje proděkanka Jana Hoderová, digitalizace výukových materiálů je součástí širší strategie zkvalitňování studia. „Kromě tištěných skript, která jsou stále dostupná v Areálové knihovně nebo na pultu Strojobchodu, postupně zpřístupňujeme také e-verze v Digitální knihovně VUT. Prioritou je postupné pokrytí prvního ročníku studia, ale máme například zpřístupněné materiály i pro přípravné kurzy z matematiky a fyziky pro uchazeče o studium,“ říká Hoderová.
Přístup k Digitální knihovně najdete na dspace.vut.cz |
Aktuálně si v Digitální knihovně mohou studenti prvního ročníku stáhnout například e-skriptum Matematika I od profesora Franců. Studenti druhého ročníku zde naleznou tituly jako Mechanika těles: Statika nebo Mechanika těles: Úlohy ze statiky.
Proč využívat Digitální knihovnu?
„Doteď měly ústavy skripta často umístěná na svých stránkách, takže se k nim dostal jen ten, kdo o nich věděl. Dosah Digitální knihovny je mnohem větší a užitek z kvalitního textu pak může mít širší okruh uživatelů, protože skripta konkrétního předmětu mohou být zajímavá a užitečná i pro lidi z jiného ústavu či fakulty. Materiály v Digitální knihovně jsou dostupné přes stálý odkaz a lze je snadno vyhledat přes vyhledávací systém Primo, což je jednotné místo pro vyhledávání ve všech e-zdrojích VUT stejně jako v katalozích knihoven VUT,“ vysvětluje vedoucí Areálové knihovny FSI Blanka Vintrová.
Výhody elektronické formy jsou podle Vintrové zřejmé. „Okamžitý přístup odkudkoli a zdarma, možnost vyhledávání v textu, snazší aktualizace obsahu a pro fakultu samozřejmě i nižší náklady oproti tištěným verzím,“ dodává Vintrová s tím, že preference studujících se samozřejmě liší a někteří pořád raději sáhnou po tištěné verzi. „Tu máme buď k zakoupení ve Strojobchodu, k zapůjčení v knihovně nebo si lze e-skripta u nás také vytisknout,“ ujišťuje Vintrová.
Od září 2024 se do Digitální knihovny VUT podařilo umístit již 10 titulů z FSI, přičemž nejčtenější z nich – Matematika I – zaznamenal přes 500 čtení a stažení.
Pro autory: Jak se zapojit?
Zařazení nových titulů do Digitální knihovny je možné po schválení Ediční radou FSI. Materiály do knihovny nevkládají autoři sami, ale ve spolupráci s knihovnou.
„Je otázkou prestiže každého ústavu, jak pokrývá literaturou své stěžejní předměty. Pokud má vyučující kvalitní text, měl by zvážit jeho zpřístupnění široké akademické obci,“ dodává proděkanka Hoderová s tím, že i starší skripta bez původního zdrojového souboru mohou být digitalizována pomocí skenování. Ideální je však pracovat s editovatelným zdrojovým textem, který umožňuje případné aktualizace.