Petr, Alexandra, Lukáš, Paulína. Tak se jmenují někteří hrdinové výstavy „Od převodovky k nekonečnu“, kterou připravila Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně. Ukazuje příběhy studentů a studentek, kteří bádají na zajímavých problémech naší doby. Udivující svět strojního inženýrství mohou návštěvníci odhalit v centru Brna na Moravském náměstí od 7. do 30. října. Mimo tento termín je k vidění před výškovou hlavní budovou Fakulty strojního inženýrství.
Každý z desítky panelů v krátkosti představuje příběh jednoho ze studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ti často už během studia bádají v laboratořích, nebo pracují na vývoji částí závodních vozidel či letadel v rámci studentských týmů.
„Chtěli jsme ukázat, že věda nezná nic jako minimální věkovou hranici. Kdo má chuť, dobré nápady a elán do práce, může se u nás dostat k zajímavému výzkumu už při studiu,“ říká autorka výstavy Kateřina Růžičková z marketingového oddělení fakulty a dodává, že cílem výstavy je také představit široké spektrum oborů, kterým se na fakultě výzkumníci věnují. Některá z představených témat by si návštěvníci výstavy dříve se strojním inženýrstvím pravděpodobně nespojili.
Kdo z návštěvníků bude chtít vědět víc, může se pomocí QR kódu na panelu dostat na rozšiřující článek nebo video.
Nestíháte to na výstavu? Příběhy našich studentů si můžete přečíst i online, stačí kliknout na vybraný titulek: |
Řadu témat výstavy spojuje problematika životního prostředí, což je otázka, na které v současnosti pracuje řada vědeckých týmů po celém světě. „Proto jsme se rozhodli výstavu pod hlavičkou VUT zařadit do Evropského týdne udržitelného rozvoje,“ dodává Růžičková. Například Paulína Monková spolupracuje na vývoji technologie pro čištění vody od mikroorganismů a zbytků chemikálií, světový šampion v motosurfingu Lukáš Záhorský zase zkoumal, jak motorové prkno adaptovat na ekologičtější paliva.