Už potřetí v řadě se v listopadu Fakulta strojního inženýrství VUT zapojuje do celosvětové charitativní akce Movember, které se zaměřuje na osvětu v oblasti mužského zdraví. Symbolem akce je knír a FSI pro studenty a zaměstnance připravila sérii akcí pod názvem Strojařský knír. V předešlých dvou ročnících se studentům a zaměstnancům podařilo na konto Movemberu vybrat celkem 52 213 korun. Zapojíte se letos i Vy?
STROJAŘSKÝ KNÍR 2019 – PLÁN AKCÍ
- 31.10. 9:00 – 12:00: Holení Strojařských knírů
Nechte se oholit břitvou nebo strojkem a připravte se na zahájení letošního ročníku Movemberu včas. Symbolem celosvětové charitativní akce na podporu mužského zdraví je knírek, který si právě v listopadu můžete nechat narůst a vyjádřit tak akci svoji podporu.
Holení se bude konat od 9:00 ve fakultní kavárně Strojovna. Jako první holení podstoupí děkan FSI Jaroslav Katolický a další členové vedení fakulty a ústavů. Registrace zájemců bude probíhat přímo v kavárně. Zaměstnanci i studenti mohou zdarma až do 12. hodiny využít služeb Střední školy Brno, Charbulova, příspěvková organizace, která se stala partnerem letošního holení. Na výběr bude ze dvou variant – holení dohladka (tedy břitvou) nebo strojkem. Každý tak má příležitost zahájit Movember přesně podle pravidel, oholením.
Svůj knír už potřetí na měsíc "shodí" také děkan FSI Jaroslav Katolický
- 31.10. 12:00 – 13:30: Monika Benešová – Moje pacifická hřebenovka
Monika Benešová je mladá žena, která si nadměrnou zátěží a stresem spustila alergie na lepek, mléko a sóju. Zdravotní problémy otočily její život naruby, bála se vycházet z domů, paralyzoval ji strach. Jednoho dne si ale řekla dost a vydala se na Pacifickou hřebenovku v USA - trek dlouhý 4 300 km, který ušla za 5 měsíců úplně sama s batohem na zádech. O svojí cestě za uzdravením a o náročném treku v americké divočině vydala knihu Moje pacifická hřebenovka. Přednáška se bude konat ve čtvrtek 31. října od 12:00 v posluchárně P2. Po přednášce budou mít zájemci možnost koupit si Moničinu knihu a nechat si ji podepsat.
zdroj: archiv Moniky Benešové
- 1.11.: Soutěž o nejlepší fotku se Strojařským knírem a soutěž o nejvíce nasbíraných kilometrů ve skupině Strojařský knír
Mikinu VUT získají výherci dvou soutěží, které jsme se v rámci letošního Strojařského kníru rozhodli vyhlásit poprvé. První na řadě – fotosoutěž! Vyfoťte se se svým knírem a sdílejte tuto fotku na sociálních sítích s hashtagem #strojarskyknir nebo nám ji pošlete do zprávy na Facebooku nebo Instagramu. Autora nejoriginálnější fotky odměníme červenou mikinou VUT.
Stejnou výhru získá i strojař nebo strojařka, který toho v listopadu udělá nejvíc pro svoje zdraví a nachodí/najezdí na kole největší počet kilometrů. Svoji osobní výzvu týkající se vlastního zdraví zveřejněte v naší skupině na webu Movemberu a sdílejte pravidelně vaše úspěchy.
- 13.11. od 8:00: STROJAŘSKÉ SCHODY 2019
Listopadovou sportovní výzvou může být třeba tradiční sportovní závod Strojařské schody, který se bude konat ve středu 13. listopadu od osmi hodin. Úkolem jednotlivých závodníků i týmů je v co nejkratším čase zdolat 18 pater výškové budovy A1 naší fakulty, která je nejvyšší výškovou budovou univerzity. Začít pilně trénovat můžete už teď, registrace začíná 1. listopadu. Který knírek vyběhne trasu nejrychleji? A který bude nejhezčí? Přijďte se podívat a podpořit odvážné sportovce.
Podrobnosti k závodu najdete zde.
Strojařské schody 2018
- 13.11. OD 10:00 DO 15:30: STROJÁRNA AŽ NA DŘEŇ
V den konání závodu Strojařské schody bude v prostorách fakulty probíhat informační a náborová akce pro Český národní registr dárců dřeně. Hlavním organizátorem je spolek ALMA MATER z.s., spoluorganizátorem je spolek PaLetA. Spolky budou mít svůj stánek umístěný v přízemí budovy A6 (v blízkosti registrace na závod) od 10:00 do 16:00. Přímo na místě budete moct zjistit více o tom, proč se dárci hledají, komu může vaše kostní dřeň pomoct a také to, zda jste vhodným dárcem právě vy.
Samoodběr vzorků slin připravenou odběrovou sadou (základ sady tvoří vatová tyčinka) a zápis od registru budou v aule probíhat po celou dobu trvání akce. Dejte někomu šanci na život!
- 29.11. v 10:00: FOCENÍ STROJAŘSKÝCH KNÍRŮ
Řekněte sýr! V pátek 29. listopadu v 10:00 se všichni účastníci a podporovatelky akce Strojařský knír 2019 společně vyfotí před budovou A1 a symbolicky se tak rozloučíme s letošním Movemberem. Stále ještě ale budou zbývat poslední hodiny pro to, abyste přispěli finančním darem na konto našeho týmu. Poslední listopadový den vám oznámíme, kolik peněz na aktivity Movemberu se nám letos podařilo shromáždit.
Závěrečný snímek Strojařských knírů 2017
Jak můžete akci Strojařský knír 2019 podpořit?
- Připojte se k naší skupině nazvané Strojařský knír na webu Movemberu.
- Pěstujte svůj strojařský knír! Strojaři i strojařky noste odznáčky, které budou k dostání na našich akcích! Knírem i odznáčkem můžete šířit povědomí o akci mezi veřejností.
- Přispějte finanční částkou. (V průběhu listopadu bude v kavárně Strojovně umístěná kasička. Nebo přispějte zasláním částky na účet naší skupiny na výše uvedené adrese.)
- Zapojte se do některé z fakultních aktivit.
- Zorganizujte vlastní akci. Rádi Vás podpoříme.
Název charity vznikl jako složenina dvou anglických slov: knír (moustache) – vyjadřující typicky mužský znak, a listopad (November). Akce bývá zahájena vždy na začátku listopadu, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek. Zároveň se snaží vybrat co nejvíce peněz na výzkum rakoviny a na nákup přístrojů do nemocnic. V listopadu strojaři pěstují knír! Jaký bude ten Váš? Těšíme se na vaše fotky! #strojarskyknir