Třetí místo v celkovém hodnocení a v letové části dokonce stříbro získali studenti z týmu Chicken Wings na soutěži v USA. Na SAE Aero Design, která se konala 4. – 6. dubna v Kalifornii, vyrazil studentský tým z Fakulty strojního inženýrství VUT už potřetí. A tentokrát si díky letadlu Asterix dovezli své zatím nejlepší umístění v soutěži.
„Název letadla byl tentokrát celkem jasný. Před dvěma lety jsme na SAE Aero Design letěli s modelem Obelix. Letošní letadlo je o něco menší a také jsme doufali, že si povede lépe, než jeho „větší bratr“, proto jsme ho pojmenovali Asterix,“ říká vedoucí týmu Chicken Wings a student FSI Filip Zubaľ.
Asterix nezůstal své komiksové předloze nic dlužen a mile překvapil rychlostí i mrštností. „Konkrétním úkolem kategorie „micro“ byl převoz vody. Kromě toho muselo letadlo splňovat dané parametry. Body se udělovaly nejen za přepravenou vodu, ale také za rozpětí křídel, prázdnou hmotnost letadla a za délku vzletové dráhy. Největší bonus byl za start do tří metrů, což se nám povedlo, a i díky tomu jsme si vylétali krásné druhé místo v letové části a celkové třetí místo,“ hodnotí Zubaľ.
Soutěže se ve třech kategoriích účastnilo 66 týmů z celého světa. V kategorii „micro“, kde byli studenti VUT, zápolilo 22 týmů od Číny po Brazílii a nechyběli ani domácí Američané. Z Brna na soutěž odletěli celkem čtyři studenti, ovšem na Asterixovi pracoval řadu měsíců celý více než dvacetihlavý tým. „Je vždycky složité vybrat toho, kdo pojede na soutěž, snažíme se přihlížet k nasazení členů týmu. Bohužel soutěže v USA jsou logisticky a finančně náročné. Bez podpory fakulty a sponzorů by to nešlo, důležitým sponzorem týmu byla v letošním roce společnost PBS Group,“ říká vděčně Zubaľ.
Jen prázdný papír
Brněnská „kuřata“, jak se týmu Chicken Wings přezdívá, na návrhu letadla pracovala už od září. „Tehdy se obvykle rozhodujeme, na kterou soutěž vyrazíme, pak následuje návrhová část. Vždy začínáme důkladnou analýzou pravidel, abychom věděli, co se po nás požaduje a jak získat co nejvíce bodů. Následně přijde ta nejkreativnější část – začíná se s prázdným papírem a musíme opravdu vymyslet celé letadlo úplně od nuly. V případě Asterixe jsme poprvé využili delta křídlo,“ popisuje Zubaľ.
Zmíněné delta křídlo si lze představit jako trojúhelník. Má jedinečné aerodynamické vlastnosti a konstrukční výhody, ale – jak to bývá – i své zapeklitosti. „Delta křídla se velmi těžko počítají. Proto jsme museli dělat i různé experimenty, hlavně ve větrném tunelu, kde jsme několik návrhů podrobili testování. Získali jsme díky tomu důležitá data a pak vyhodnotili, co bude pro soutěžní úkol nejlepší,“ říká Zubaľ. I když každý tým přistupuje k řešení po svém, u nejlepších se prý nakonec sejdou podobná řešení, která se na úkol hodila nejvíc. „V naší kategorii vyhrál tým z Číny a i oni měli delta křídlo,“ dodává.
Studenti následně postavili prototyp, aby vyzkoušeli vybraný koncept v reálných podmínkách. „Po úspěšném zalétání prototypu jsme začali pracovat na samotné konstrukci a tvorbě 3D modelu finální podoby letadla. To bylo zhruba na přelomu prosince a ledna. Od té chvíle se už jen ladily a upravovaly nesrovnalosti mezi modelem a skutečností, aby vše fungovalo jak má,“ popisuje Zubaľ, který stojí v čele týmu první sezónu, byť s kuřaty už pracuje od roku 2022. „Protože aktuálně studuji doktorát, nejvíc mě baví výzkum a experimentální testování. Členové týmu mají možnost zažít a naučit se něco nového, co se běžně při výuce nevidí. A samozřejmě soutěže přinášejí spoustu zážitků a člověk rád vidí, že letadlo, které jsme sestrojili, letí a daří se mu,“ říká Zubaľ.
Týmu se aktuálně daří, ale protože šikovných rukou není nikdy dost, vyzývá Filip Zubaľ všechny zájemce, aby se přišli k Chicken Wings podívat. „Máme zde samozřejmě studenty z Leteckého ústavu FSI, ale i odjinud – třeba ze Základů strojního inženýrství nebo z Energetiky. A rádi uvítáme i lidi z jiných fakult VUT. Jediné, co požadujeme, je chuť se zapojit,“ uzavírá Zubaľ s tím, že příští rok tým zvažuje soutěž v německém Stuttgartu… nebo možná opět v USA?
Děkujeme všem sponzorům za podporu týmu Chicken Wings, zvláště pak firmě PBS Group.