Detail předmětu
Technologie III
FSI-6T3 Ak. rok: 2018/2019 Letní semestr
Předmět "Technologie III" bezprostředně navazuje na předmět "Technologie II" a je dělen na dvě oblasti.
První část je zaměřena na rozšíření znalostí základních technologií získaných v předmětu "Technologie II" o problematiku hutní výroby, plastického chování kovů a další druhy konvenčních i nekonvenčních tvářecích technologií využívaných ve strojírenské výrobě. Zde se jedná zejména o metody používané při zpracování plechů, trubek a profilů, a to nejen objemovými, ale i plošnými technologiemi.
Druhá část je věnována manipulaci ve strojírenských závodech. Posluchači jsou seznámeni s přísunem materiálu do závodu, mezi- a vnitro-objektovou manipulací ve slévárnách, kovárnách, lisovnách, svařovnách, obrobnách, montážích atd., s projektováním skladového hospodářství, logistikou, manipulací s odpadem a hotovými výrobky, moderními směry manipulace, a s řízením a ekonomikou MM. Z pohledu manipulovaného materiálu je posluchač seznámen s prostředky pro manipulaci s plyny, kapalinami, sypkým, drobným i objemným kusovým materiálem.
Jazyk výuky
čeština
Počet kreditů
4
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
V rámci návštěvy přednášek a cvičení získá posluchač znalosti o všech druzích tzv. konvenčních a nekonvenčních technologií, které se využívají ve strojírenských výrobních podnicích při zpracování plechů, trubek a profilů, a to plošným i objemovým tvářením nejen za studena, ale i za tepla. Seznámí se také s metodikou výpočtu energosilových parametrů a dalších důležitých parametrů tvářecích procesů.
Dále získá posluchač znalosti o teoretických základech projektování, provádění předprojektových rozborů, postupech a zásadách projektování MM a manipulačních prostředcích pro mezi-objektovou, vnitro-objektovou i mezioperační manipulaci. Zpracováním projektu získá posluchač potřebné dovednosti projektanta a naučí se používat výpočetní techniku při navrhování manipulačních systémů.
Prerekvizity
Základní znalosti z oblasti strojírenské technologie, používaných výrobních strojů a zařízení a znalosti z mechanizace výroby.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorií dané disciplíny. Výuka je doplněna laboratorním cvičením.
Způsob a kritéria hodnocení
Předmět je ukončen klasifikovaným zápočtem a podmínky k jeho udělení jsou tyto:
V první části je to účast na cvičeních, písemný test, správnost vypracování výpočtových zadání a aktivita posluchače při jejich zpracování.
V druhé části, zabývající se manipulací s materiálem, je podmínkou udělení zápočtu mimo účasti a aktivního přístupu posluchače též vlastní zpracování komplexního projektu manipulace s materiálem v závodě dle individuálního zadání. Hodnocena je správnost výpočtů, vhodnost výběru manipulačních prostředků, originálnost řešení a technické zpracování projektu.
Hodnotí se klasifikačním stupněm ECTS.
Učební cíle
Cílem první části předmětu je seznámit posluchače s technologiemi hutní výroby a moderními technologiemi, ať už konvenčními či nekonvenčními, tvořícími nadstavbu základních výrobních technologií, přednášených v rámci předmětů "Technologie I a II".
Cílem v rámci druhé oblasti přednášek a cvičení je dát studentům ucelený soubor informací o zařízeních pro manipulaci s materiálem, principech jejich činnosti, technickoekonomických parametrech a provozních vlastnostech, jejichž osvojení umožní absolventům spolu s kreativním myšlením optimální volbu manipulačních prostředků v technologických procesech a projektování manipulačních systémů.
Tento předmět je zařazen jako povinně volitelný ve 3. ročníku obecného bakalářského studia. Jeho volba je doporučena v případě, že student hodlá směřovat na strojírenskou technologii (obrábění, slévání, tváření, svařování) a v následném navazujícím studiu volit obory M-SLE, M-STG či M-STM.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Účast na přednáškách je doporučená.
Účast na cvičeních je povinná. Docházka je pravidelně kontrolována a účast ve výuce je zaznamenávána. V případě neúčasti je možné zmeškanou výuku nahradit s jinou studijní skupinou ve stejném výukovém týdnu. V případě, že náhrada není možná, vypracuje posluchač náhradní zadání, resp. výpočtové cvičení.
Použití předmětu ve studijních plánech
Program B3S-P: Strojírenství, bakalářský
obor B-STI: Základy strojního inženýrství, povinně volitelný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
26 hod., nepovinná
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Plastické chování kovů, limitní diagramy, materiálové modely
2. Základy výroby hutních polotovarů – plechy a profily
3. Základy výroby trubek a jejich tvarování – principy a parametry, nástroje a stroje
4. Technologie přesného stříhání – principy a parametry, nástroje, stroje
5. Technologie zakružování – principy a parametry, nástroje, stroje
6. Technologie tažení nerotačních tvarů – principy a parametry, nástroje, stroje
7. Technologie protlačování – principy a parametry, nástroje, stroje
8. Tváření nepevným nástrojem – principy a parametry, nástroje, stroje
9. Technologie ohraňování – principy a parametry, nástroje, stroje
10. Postavení MM v podniku, systémové pojetí, členění MM
11. Postup a metody projektování a racionalizace manipulace s materiálem
12. Automatizace v projektování manipulace s materiálem a řešení vlastních manipulačních procesů
13. Paletizace, kontejnerizace, moderní metody manipulace s materiálem, směry vývoje a ekonomické hodnocení záměrů a projektů manipulace