Detail předmětu
Spolehlivost 2
FSI-XS2-K Ak. rok: 2019/2020 Letní semestr
Předmět je zaměřen na nejmodernější poznatky z oblasti spolehlivosti, jedná se o nástavbu předmětu Spolehlivost I. Pozornost je soustředěna na několik vybraných a v osnově uvedených témat. Tato lze v průběhu přednášky různě obsahově a rozsahově modifikovat, i dle zájmu a požadavků studentů.
Jazyk výuky
čeština
Počet kreditů
4
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Student si rozšíří ve smyslu uvedené anotace dříve získané teoretické znalosti z oblasti spolehlivosti, které mu umožní se erudovaně zapojit v průmyslové strojírenské a elektrotechnické praxi do řešení různých problémů, které s danou problematikou souvisí.
Prerekvizity
Předpokládají se znalosti z matematiky a fyziky na úrovni dosud absolvovaného vysokoškolského studia. Rovněž se předpokládají znalosti v uvedené odborné oblasti v rozsahu předešlého studia bakalářského a studia předmětu Spolehlivost I.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorie dané disciplíny. Cvičení je zaměřeno na praktické zvládnutí látky probrané na přednáškách. Dle možností budou pro studenty organizovány přednášky odborníků z praxe a exkurze do firem zabývajících se činnostmi souvisejícími s obsahem předmětu.
Způsob a kritéria hodnocení
Předmět je vyučován formou přednášek a cvičení. Cvičení jsou povinná. Předmět je ukončen klasifikovaným zápočtem. K jeho získání je nutná 100% účast a aktivita na cvičeních. Na konci semestru je realizován písemný test z probrané látky v přednáškách a cvičeních. Rovněž je předepsána prezentace v rámci cvičení na téma, které si každý student vybere na začátku semestru. Student může z těchto předepsaných aktivit získat až 100 bodů. Celkové hodnocení zápočtu je dáno klasifikační stupnicí dle ECTS.
Učební cíle
Cílem předmětu je získání znalostí z oblasti spolehlivosti. Předmět navazuje na předmět Spolehlivost I v tomto studiu a předmět Základy spolehlivosti ve studiu bakalářském.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Výuka je kontrolována ve cvičeních z hlediska účasti a aktivity. Předpokládá se 100% účast na cvičeních, v případě nepřítomnosti je student povinen výuku nahradit, způsob náhrady určí vyučující.
Použití předmětu ve studijních plánech
Program M2I-K: Strojní inženýrství, magisterský navazující
obor M-KSB: Kvalita, spolehlivost a bezpečnost, povinný
Typ (způsob) výuky
Konzultace v kombinovaném studiu
13 hod., nepovinná
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Výpočet ukazatelů spolehlivosti dvoustavových systémů
2. Matematické výrazy pro ukazatele bezporuchovosti, pohotovosti, udržovatelnosti a zajištěnosti údržby
3. Terminologie ve spolehlivosti, program spolehlivosti technických systémů
4. Inženýrství spolehlivosti systémů
5. Analýza nákladů životního cyklu
6. Návod pro specifikace spolehlivosti systémů
7. Sběr dat o spolehlivosti z provozu
8. Poruchy technických systémů, způsoby a důsledky poruch
9. Údržba zaměřená na bezporuchovost
10.Interferenční teorie a její využití ve spolehlivosti
11.Klíčové indikátory výkonnosti údržby
12.Zajištěnost údržby a provozní spolehlivost
13.Podmínky při zkouškách bezporuchovosti a principy statistických testů